Про інцидент, що стався в Балтійському морі, повідомив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
У Балтійському морі помітили підсанкційний танкер, який здійснив підозрілі маневри поблизу електрокабелю, що з'єднує Польщу зі Швецією. Про це в середу, 21 травня, повідомив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
"Російський корабель "тіньового флоту", що перебуває під санкціями, здійснював підозрілі маневри поблизу силового кабелю, що з'єднує Польщу зі Швецією. Після успішного втручання наших військових судно відпливло до одного з російських портів", – написав Туск у соцмережі X.
Він додав, що до місця інциденту прямує польське судно Heweliusz.
Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш уточнив, що інцидент у Балтійському морі стався напередодні.
"У нас була ситуація, коли після донесення та розвідки ми помітили корабель, танкер, який нещодавно був включений до списку кораблів тіньового флоту. Він проводив підозрілі маневри не в польських територіальних водах, а над силовими кабелями, що належать PSE (Польські електричні мережі)", – сказав він на пресконференції у середу.
За словами міністра, оперативний командувач негайно віддав наказ про виконання конкретних процедур. Ефективне стримування відбулося, додав він.
У четвер, 22 травня, відбудеться екстрена спеціальна нарада у Центрі морських операцій у військово-морському порту Гдиня за участю прем'єр-міністра Туска.
Міністр оборони Польщі додав, що після того, як Швеція та Фінляндія приєдналися до НАТО, Балтійське море стало ключовим морським районом, де відбувається найбільша кількість інцидентів. Найпоширенішими з них є обриви кабелів та диверсії.
"Будь-яка подібна атака, будь-яка подібна нагода викличе рішучу відповідь з боку Польщі та Північноатлантичного альянсу", – запевнив Косиняк-Камиш.
Кілька днів тому російський винищувач порушив повітряний простір НАТО, коли Естонія намагалася зупинити танкер Jaguar без прапора і страховки, що проходив через її виняткову економічну зону. Це судно перебуває у санкційному списку Великої Британії.
За словами міністра оборони Естонії Маргуса Цахкни, Росія вперше так відверто показала, що готова захищати свій тіньовий флот. Цей інцидент – "послання всьому НАТО – Росія готова до ескалації, готова перевірити нашу пильність та здатність реагувати".
- У 2024 році в Балтійському морі сталася серія інцидентів, під час яких танкери пошкоджували підводні кабелі.
- Єврокомісія підготувала план захисту підводної інфраструктури, згідно з яким ЄС виділить сотні мільйонів євро на захист підводних кабелів від диверсій.
- У травні Британія запровадили найбільший за всю історію пакет санкцій проти тіньового флоту Росії. Майже 200 суден тіньового флоту також увійшли у список 17-го пакета санкцій ЄС.
- Інформує biz.liga.net