Освіта вдома: плюси та мінуси

Що собою являє собою домашня освіта? Чому деякі батьки обирають саме такий спосіб навчання?
Домашнє навчання в Україні можливо в декількох формах — дистанційна, заочна, екстернатна, індивідуальна. Їх об'єднує головне — дитина не ходить в школу за розкладом, а займається самостійно і графік дня встановлює сама.
Раніше хоумскулінг (від англ. - домашнє навчання) був доступний тільки за медичними показаннями або з інших поважних причин. Зараз обмежень стало менше, але така практика все ще не дуже поширена, особливо важко з цим буває в регіонах. Адже для того, щоб перевести дитину на домашнє навчання, треба оформити її в школу, яка може надати належну атестацію школяра на домашньому навчанні. В Україні це можуть зробити, в основному, приватні школи, і тільки кілька державних. Атестація необхідна. Абсолютна відмова від шкільної освіти в Україні не дозволена.
Пані Оксана, котра свого часу переїхала із сім'єю із мегаполісного міста до села на Полтавщині, обрала для дітей саме домашню освіту:
"Ми переїхали в глухе село, щоб діти (їх в нас троє: найстарша - в 4 класі) дихали свіжим повітрям, їли екологічно чисту їжу і проводили багато часу на свіжому повітрі. Шкільна система не дає дитині вільного часу для своїх справ, вона багато сидить і не рухається. Наша дочка, яка навчається вдома:
- має змогу виспатися;
- нормально харчується;
- багато рухається на свіжому повітрі;
- має свій вільний час, і менше часу витрачає на навчання по підручниках.
Сама система навчання:
- в нас в день 2-3 уроки(математика, укр.мова, англ.), середа «мистецький день», ми дивимося відео про скульптора чи художника, потім малюємо чи ліпимо. Дочка дуже любить читати, тому читанням окремо ми не займаємося. Предмети на кшталт «Природознавство», «Основи здоров'я» вивчаємо в процесі життя;
- ми займаємося 3 тижні, 4-ий тиждень - «легкий», виконуємо цікаві завдання, дочка обирає проєкт на свій вибір (самостійно шукає в інтернеті чи книжках матеріал, цікаві завдання, робить з ними плакат, лепбук);
- ми користуємося друкованими зошитами, сучасними посібниками, матеріалами;
- також, я підписана на освітні сайти та знаю новинки-цікавинки, творчі ідеї;
- в нас багато настільних ігор (на таблицю множення, геометрію, дроби тощо), граємо в них майже кожен день.
Мінуси:
- займає багато часу, один з батьків має сидіти вдома;
- самоосвіта мами чи тата (або обох), щоб бути обізнаним в системі сучасної освіти, знати програму;
- якщо є ще діти – вміти розділяти час, зайняти їх, або мати помічника, який погуляє з ними, поки йдуть заняття;
- треба мати терпіння, вчити свою дитину важче, ніж чужу;
У нас ще проблема – це відсутність спілкування з іншими дітьми через те, що в селі взагалі мало дітей.
Ми офіційно зареєстровані в Снітинській загальноосвітній школі, нам видали підручники, і раз у чверть треба здавати контрольні."
Як розповіла ще одна мама Дар"я, яка проживає із сім'єю під Києвом, в неї син Яків ходить до третього класу. Вони обрали послуги приватної школи.
"Чому ми пішли з альтернативної школи, це стосується і звичайної школи — на це було кілька причин. По-перше, з'явилися домашні завдання, хоч нам і обіцяли, що їх не буде, тільки в школі на уроках. Мало того, що Яша знаходиться до трьох годин в школі, потім приходить додому і ще на домашнє завдання йде близько двох годин.
І у мене з'явилися думки, навіщо ми тоді ходимо в школу? Якщо і вдома ми з усім розбираємося, і він мене чує, і нормально сприймає інформацію. По-друге, вдома він не відволікається від самого процесу навчання на особисті позаурочні процеси. Ще одним фактором стало суспільство, яке не зовсім нас влаштовує.
І ми вирішили перейти на домашню освіту, спробували в декількох школах пробні заняття, все сподобалося, ми вибрали для себе і зараз вчимося вдома.
Нам дають програму, раз в тиждень потрібно здавати контрольні з різних предметів. Так само є навчальні матеріали — доступ до різних книжок, тестових занять. Досвіду в педагогічній діяльності у мене немає, я мама фрілансер. Велика перевага в організації домашнього навчання, що я завжди поруч.
В нас вільний графік, ми завжди висипаємося, снідаємо, і десь об 11.00 ми починаємо вчитися.
На навчання у нас йде години дві. Дуже подобається з програми Нова Українська школа, те,що з"явилися ролики по всіх предметах. Дуже доступно і зрозуміло.
Ще що подобається — я відразу бачу по дитині, що він зрозумів, а що ні. Якщо в стаціонарній школі з кількістю дітей до 30 осіб, коли вчителька розказує предмет, Яша міг би відволіктися, задуматися, пропустити матеріал.
Дуже велика для нашої сім'ї перевага — ми багато подорожуємо по світу, в будь-який момент без очікування канікул можна поїхати куди завгодно.
Мінус — це звичайно мало спілкування, соціалізація, але те, що є в наших школах, в нашому місті, я не бажаю дитині. Я розумію, що це повинна проходити кожна людина, але все одно хотілося від наслідків такого впливу уберегти.
Хотілося б якийсь дитячий садок для ігор і спілкування, але без навчання."

Отже, бачимо, що є деякі недоліки, а є і переваги, проте в нашому суспільстві, коли життя пролітає у швидкому темпі, все більше батьків обирають навчання вдома. Доступ до інформації, економія вільного часу  все це зараз надає перевагу для зручних умов навчання."

освіта вдома плюси мінуси
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Так у Лубнах називається мікрорайон, де колись дислокувалася знаменита Чапаєвська дивізія. Вже давно розформована військова частина, але люди залишилися жити. Мікрорайон гарний, густонаселений, і здавалося б, повинен бути тут порядок. Та щось пішло не так. Біля пятиповерхівок вулиці Гвардійської на дитячому майданчику жодного разу за літо не скошували траву, вже кілька тижнів сміттєва урна стоїть переповнена сміттям і ніхто наче й не збирається навести лад...
Різне
Ідучи будь-яким містом, ви завжди звертали увагу, як цвітуть з початку літа та до пізньої осені багряні, жовті й вогняні чорнобривці. Ці квіти отримали назву «золото Діви Марії», вони були зображені навколо лику Діви Марії та символізували монети із золота. Існувала легенда, що коли втікали Марія та Йосип до Єгипту, їх переслідували злодії. Вони спіймавши їх, забрали гаманець, а в ньому замість золотих монет були квіти чорнобривців. Ці квіти застосовують у...
Політика
Напередодні місцевих виборів, що пройдуть в Україні 25 жовтня 2020 року, влада повністю змінила виборче законодавство. Нова виборча система настільки складна, що навіть експерти не можуть у ній розібратись. Якби робили все правильно, то виборча кампанія мала б початися за півроку – з широкомасштабної роз’яснювальної роботи. Однак її не було і немає. Така ситуація зручна для великих партій, які вже сидять у Верховній Раді. На тлі плутанини й незнання вони п...
Екологія
Саме так можна назвати те, що відбувається майже щодня – палають торфовища, ядуча пелена диму накриває села і відчувається в Лубнах. У селі Висачки люди особливо потерпають від диму, вранці, 24 вересня, горіння торфу було наскільки інтенсивне, що видимість в селі була у межах двадцяти метрів. Жити у такому смороді дуже шкідливо для здоров"я, але навіть якщо комусь стане зле, то лікаря у селі немає, а швидка допомога із Лубен буде їхати дуже довго. Дорога д...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
КП «Лубни-водоканал» просить абонентів терміново сплатити за послуги з водопостачання та водовідведення та оплатити борги за попередній період ( в разі наявності таких). В період карантину стрімко знизились надходження оплат за послуги від абонентів КП «Лубни-водоканал», тому підприємство не має коштів в повному обсязі розрахуватися за електроенергію. Наразі КП «Лубни-водоканал» попереджено про відключення об’єктів водопостачання від електроживлення і, як...
Освіта
Лубенська спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів N6 отримала чергову перемогу. Цей заклад на 4-му місці в обласному рейтингу результатів ЗНО серед 303 навчальних закладів Полтавщини! Це визначна перемога всього педагогічного колективу. Вітаємо!
Екологія
Дніпро обміліє вдвічі. Такі прогнози дають фахівці Інституту водних проблем і меліорації НААН. 5 років в країні фіксують маловоддя й посухи. У 2020 році річки обміліли настільки, що питання рекордного мілководдя вже двічі виносили на засідання РНБО. Адже це стало загрожувати національній безпеці. Україна має один з найнижчих в Європі показників забезпеченості водою. Якщо щорічний доступ до водних ресурсів становить менше за 1,7 тис. куб. м на людину, то це...
Культура
На правому березі річки Сліпорід розташоване мальовниче козацьке село Ісківці. Саме тут, у центрі, біля ошатного діючого будинку культури вже четверте століття росте дуб-велетень, який є пам’яткою природи. Чимало історичних подій довелося побачити йому, а його велетенська крона, наче голова мудрого старця, пам’ятає всі легенди Ісковець. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося вирватися з тяжкої турецької нево...