• Головна
  • Як вивчають іноземні мови поліглоти. Правда чи вигадка
09:21, 18 жовтня 2019 р.

Як вивчають іноземні мови поліглоти. Правда чи вигадка

Як вивчають іноземні мови поліглоти. Правда чи вигадка

Якщо ви вивчаєте англійську мову, то, звичайно, чули про поліглотів, яким вдалося вивчити 5/10/30/50 мов. У кого з нас при цьому не виникає думка: «Напевно у них є якісь секрети, адже я роками вчу один-єдиний англійський!» У цій статті ми наведемо найпоширеніші міфи про тих, хто успішно вивчає іноземні мови, а також розповімо, як вчать мови поліглоти.
Поліглот — це людина, яка може спілкуватися декількома мовами. Одні з найвідоміших у світі поліглотів це:
Кардинал Джузеппе Меццофанті за різними даними володів 80-90 мовами.
Перекладачка Като Ломб володіла 16 мовами.
Археолог Генріх Шліман володів 15 мовами.
Письменник Лев Толстой володів 15 мовами.
Письменник Олександр Грибоєдов володів 9 мовами.
Винахідник Нікола Тесла володів 8 мовами.
Письменник Ентоні Берджесс володів 12 мовами.
Лука Лампаріелло - сучасник, володіє 10 мовами.
Сем Жандра - сучасник, володіє 6 мовами.
Оллі Річардс - сучасник, володіє 8 мовами.
Ренді Хант - сучасник, володіє 6 мовами.
Донован Нагель - сучасник, володіє 10 мовами.
Бенні Льюїс - сучасник, володіє 11 мовами.
Слід сказати, що в основному всі поліглоти знають 2-3 мови на високому рівні, а іншими володіють на рівні «виживання», тобто можуть поспілкуватися на прості теми.

Ще одна цікава особливість полягає в тому, що перша іноземна мова завжди дається найважче і вчиться довго, а наступні освоюються набагато швидше і даються легше. Особливо просто вчити мови однієї групи, наприклад: італійська, французька та іспанська.

7 поширених міфів про поліглота
Міф # 1: Поліглоти - люди з особливими здібностями до мов.
Деякі люди вважають, що поліглотам взагалі не треба напружуватися: мови самі по собі засвоюються у них в голові без зусиль і занять. Є думка, що у тих, хто знає багато мов, мозок влаштований по-іншому, вони легко сприймають і відтворюють інформацію, граматика дається їм без вивчення, сама по собі та інше.

Правда:
Поліглот - звичайна людина, якій подобається вивчати кілька мов і який докладає всі свої зусилля для цього. Немає такої людини, яка не змогла б стати поліглотом, адже для цього не потрібні якісь особливі знання чи склад розуму. Все, що вам потрібно - праця і захопленість.

Міф # 2: У поліглотів унікальна пам'ять.
Є думка, що у всіх поліглотів феноменальна пам'ять, тому їм легко даються будь-які мови. Люди вважають, що поліглоти з першого ж разу запам'ятовують значення абсолютно всіх незнайомих слів і граматичні конструкції, тому згодом легко говорять на мові, що вивчається.

Правда:
У поліглотів дійсно хороша пам'ять, але багато людей плутають причину і наслідок: якраз вивчення мов розвиває пам'ять, а не унікальні вроджений хист дають можливість вивчати мову. Дійсно, є люди, які можуть похвалитися унікальною пам'яттю, але це не робить їх поліглотами. Річ у тому, що простого запам'ятовування слів або фраз для повноцінного вивчення мови недостатньо.
Уявіть, що вам дали інгредієнти для складної страви, яке ви ніколи не готували. Якщо ви не знаєте, як обробляти кожен продукт і в якій послідовності додавати його, то саме це блюдо у вас не вийде. Так і з вивченням англійської: набір слів і фраз - це тільки пів справи, друга половина полягає в тому, щоб навчитися правильно ними оперувати, розуміти їх в чужій мові та вживати у своїй. Тому, як правило, поліглоти володіють звичайною пам'яттю, але постійно розвивають її, щоб легше було вивчати мови. Ви теж можете користуватися різними техніками для розвитку пам'яті, а також незвичайними вправами.

Міф # 3: Поліглоти почали вчити мови ще в юному віці.
Ще один популярний міф звучить приблизно так: «Поліглоти - люди, яких батьки з дитинства водили на мовні курси. Дітям легше дається навчання, тому сьогодні ці люди легко говорять на декількох іноземних мовах ».

Правда:
Здебільшого поліглоти - люди, закохані в іноземні мови. І любов ця прийшла вже у свідомому віці. Ті ж, хто в дитинстві вивчала іноземні мови, не мають ніяких переваг перед дорослим учням. Більшість лінгвістів і психологів переконані в тому, що дорослим людям мови даються навіть легше, адже дорослий, на відміну від дитини, усвідомлено йде на цей крок, розуміє, для чого потрібно читати тексти або переводити пропозиції. Почитайте статтю «Ніколи не пізно вчити англійську мову», ви переконаєтеся, що у дорослих є свої переваги перед дітьми у вивченні іноземних мов.

Міф # 4: Поліглоти можуть вивчити будь-яку мову за 3-5 місяців
Питання необхідності вивчення англійської та інших мов сьогодні особливо актуальне, тому чи не кожен день ми читаємо чергову статтю або дивимося інтерв'ю з поліглотом. Ці люди іноді заявляють, що вивчили іноземну мову за 3-5 місяців. При цьому багато поліглоти у своїх інтерв'ю або статтях тут же пропонують вам придбати за гроші курс вивчення мови, який самі винайшли. Чи варто витрачати на це гроші?

Правда:

Насправді поліглоти рідко уточнюють, що вони розуміють під фразою «Я вивчив мову за 5 місяців». Як правило, за цей час людина встигає вивчити основи граматики та базову лексику, щоб пояснюватися в побутовому спілкуванні. Але, щоб говорити на більш складні теми, наприклад про життя і будову Всесвіту, кожній людині необхідно понад 5 місяців. Ті, хто дійсно добре говорить декількома мовами, скажуть вам, що вони вивчають їх не один рік, постійно вдосконалюють свої знання. Тому, якщо ви плануєте просунутися далі рівня «читаю, перекладаю зі словником», готуйтеся ні до 3-5 місяців, а хоча б до 1-2 років вивчення першої іноземної мови «з нуля».

Міф № 5: У поліглотів багато вільного часу
Коли ми читаємо статті про поліглота, здається, що вони тільки та займаються тим, що з ранку до ночі дають інтерв'ю і розповідають, як їм вдалося досягти успіхів на ниві вивчення іноземних мов. Звідси виник міф про те, що вчать мови ті, хто не працює, мовляв, вони опанували англійську просто «аби щось робити».

Правда:
Цей міф частково є правдою: рекордсмени серед поліглотів дійсно присвячують своє життя вивченню мов. При цьому вони згадують, що займаються кожним мовою мінімум по 1 годині щодня, що дозволяє досить швидко опанувати великою кількістю мов на елементарному рівні. Однак якщо ви не замахнулися на завидні 20-30 мов, то можете собі дозволити стати поліглотом навіть при досить високій зайнятості. 

Міф # 6: Поліглоти багато подорожують. 
Багато людей вважають, що «по-справжньому» вивчити іноземну мову можна тільки за кордоном, в країні носіїв цієї мови. Є думка, що за кордоном ви можете повністю «зануритися» в досліджуваний предмет, створити ідеальну мовне середовище. Виходить, щоб стати поліглотом, потрібно постійно їздити по країнах.

Правда:
Насправді більшість поліглотів кажуть, що вони багато спілкуються з носіями мови, що вивчається, цікавляться їх побутом, культурою і інше. Однак це зовсім не означає, що вивчають іноземні мови люди подорожують 365 днів в році. Технології дозволяють кожній людині спілкуватися з людьми з будь-якої країни не виходячи з дому. Відвідайте сайти з обміну мовним досвідом. На них ви можете знайти собі співрозмовника з США, Великобританії, Австралії, будь-який інший країни. Поліглоти користуються цією ж можливістю і з успіхом вчать нові для себе мови. 

Міф # 7: У поліглотів багато грошей.
Цей міф тісно пов'язаний з двома попередніми: люди вважають, що поліглоти не працюють, а тільки подорожують. Крім того, люди думають, що поліглоти постійно витрачають великі суми на навчальні матеріали: купують самовчителі та словники, беруть дорогі уроки у викладачів-носіїв мови, їздять за кордон на мовні курси. Люди вважають, що у поліглотів багато грошей і, отже, можливостей для вивчення іноземних мов.

Правда:
На момент написання цієї статті «мільйонер» і «поліглот» не є тотожними поняттями. Як ми вже з'ясували, поліглоти не перебувають в безперервній подорожі та серед них багато таких же, як і ми з вами, звичайних працюючих людей. Просто ті, хто бажає знати багато мов, використовують будь-яку можливість отримати знання. Слід сказати, що у нас з вами таких можливостей дуже багато: починаючи від всіляких курсів і закінчуючи тисячами навчальних інтернет-ресурсів. Наприклад, ви можете абсолютно безкоштовно вивчати англійську мову в Інтернеті.

Секрети поліглотів: як вчити іноземні мови

1. Поставте собі чітку мету
Вивчення іноземної мови «тому, що всі його вчать» не триватиме довго, тому вирішите, для чого вам потрібно знати його. Мета може бути якою завгодно: від серйозної, наприклад отримати посаду в престижній фірмі, до розважального кшталт «хочу розуміти, про що співає Sting». Головне, щоб ваша мета мотивувала вас і всіляко зміцнювала бажання вивчати англійську мову. 

2. На початку навчання візьміть хоча б кілька уроків у викладача
Ми всі читали про те, як поліглоти самостійно освоюють будь-які мови. Однак багато поліглотів ведуть блоги та часто вказують, що вони починали вчити мову саме з викладачем, а після вивчення основ переходили до самостійного навчання. Рекомендуємо вчинити точно так же: викладач допоможе вам закласти ґрунтовний фундамент знань, а наступні «поверхи» якщо є бажання ви зможете побудувати самостійно.

3. Говоріть вголос з першого ж дня вивчення нової мови.
Навіть якщо ви вчите свій перший десяток слів, вимовляєте їх вголос, так ви краще запам'ятайте лексику. Крім того, ви будете поступово виробляти коректну вимову. З першого ж дня шукайте собі співрозмовників для спілкування. Для новачків ідеальним «напарником» для розвитку усного мовлення буде професійний викладач, а з рівня Pre-Intermediate можна шукати співрозмовника на сайтах за мовним обміном і відточувати навички говоріння з носієм мови. Зверніть увагу: майже всі поліглоти стверджують, що найдієвіший і цікавий метод вивчення нової мови - це спілкування з носіями. При цьому поліглоти кажуть, що під час спілкування легше запам'ятовуються слова і граматичні конструкції: ви не примушуєте себе до їх вивчення, а запам'ятовуєте в процесі цікавої бесіди.

4. Вчіть фрази, а не окремі слова
Коли справа доходить до вивчення слів, ми завжди радимо одне і те ж: вчіть слова тільки в контексті. По-перше, слово у фразі запам'ятовується швидше, ніж вирване з контексту слово з перекладом. По-друге, при вивченні слова в контексті ви будете знати не тільки його значення, а й правила його вживання. Багато поліглотів кажуть, що набагато легше і швидше освоїти мову, якщо вчити цілі речення.

5. Не вдавайтеся в теоретичну граматику
А ось ця рада треба правильно розуміти, адже останнім часом в Інтернеті активно обговорюється думка про те, що граматика англійської - це зайві знання. Нібито для спілкування досить знати три простих часу і багато слів. Що ж мають на увазі поліглоти? Вони закликають нас приділяти менше уваги саме теорії, а більше - практичним вправам, використання граматичних конструкцій в усній і письмовій мові. Тому відразу після ознайомлення з теорією переходите до практики: робіть перекладні вправи, тести з граматики, використовуйте вивчені конструкції в мові.

6. Звикайте до звучання нової для вас мови
Деякі поліглоти радять вдаватися до такого способу: слухати записи на мові, що вивчається, навіть якщо ви тільки почали вчити його і розумієте 10-20% сказаного. Вони пояснюють це тим, що таким чином ви поступово звикаєте до особливостей звучання іноземної мови, чуєте, які звуки та інтонація їй властиві. З одного боку, метод непоганий, з іншого - він підійде не всім. Так, деяким складно слухати запис, в якій їм незнайоме багато слів. Коли людина майже нічого не розуміє, він впадає в стані фрустрації і йому вже не хочеться вивчати мову. Тому новачкам ми пропонуємо привчати свої вуха до звучання іноземної мови по-іншому. Просто слухайте всі слова, які вивчаєте, зазвичай це можна зробити на сайтах онлайн-словників. А після того, як освоїли трохи слів, почніть слухати найпростіші тексти, в такому випадку вам буде легше сприймати мову носіїв мови на слух. 

7. Читайте тексти на мові, що вивчаєте.
Під час читання текстів ви бачите, як «працює» в мові граматика і «співпрацюють» між собою нові слова. При цьому ви залучаєте зорову пам'ять, що дозволяє запам'ятати корисні фрази. В Інтернеті можна знайти тексти на будь-яких мовах для початківців, тому читати потрібно починати з перших же днів вивчення мови. Деякі поліглоти радять практикувати паралельне читання, наприклад, читати текст паралельно рідною мовою та англійською. Так ви бачите, яким чином будуються речення в мові, що вивчається. 

8. Удосконалюйте вимову
Парадокс: здавалося б, вимова - найменш важлива складова вивчення іноземної мови, але багато поліглотів наполягають на тому, що вдосконалення вимови потрібно приділяти таку ж кількість часу, як і поліпшення інших навичок. Як правило, ніхто не може пояснити, в чому зв'язок між коректною вимовою і хорошим знанням мови, але у багатьох поліглотів два цих чинники розвиваються прямо пропорційно. Так, кардинал Меццофанті мав унікальну здатність точно копіювати вимову будь-якої іноземної мови, і вважалося, що саме цей талант допомагав йому швидко знаходити спільну мову з іноземцями. 

9. Помиляйтеся
«Вийдіть із зони комфорту!» - ось до чого закликають нас поліглоти. Якщо ви боїтеся говорити на мові, що вивчаєте або намагаєтеся висловлюватися простими фразами, щоб уникнути помилок, то ви свідомо створюєте собі перешкоду для вдосконалення знань. Не соромтеся допускати помилки в мові, що вивчається, а якщо вас так мучить перфекціонізм, але намагайтеся враховувати свої помилки та викорінювати їх. Поліглоти при цьому нагадують нам про те, як вчаться говорити на своїй рідній мові діти: вони починають говорити з помилками, дорослі поправляють їх, і з часом дитина починає говорити правильно. Робіть так само: вчитися на своїх помилках - це нормально!

10. Займайтеся регулярно
Головний секрет поліглотів  старанні заняття. Серед них немає жодної людини, яка б сказала: «Я займався англійською 1 раз в тиждень і вивчив мову за 5 місяців». Навпаки, поліглоти, як правило, закохані в вивчення мов, тому вони присвячували цьому весь свій вільний час. Ми впевнені, знайти 3-4 години в тиждень для навчання може кожен, а якщо у вас є можливість займатися по 1 годині на день, будь-яка мова підкориться вам.

11. Розвивайте пам'ять
Чим краще розвинена ваша пам'ять, тим простіше буде запам'ятати нові слова і фрази. Вивчення іноземної мови саме по собі - відмінне тренування для пам'яті, а щоб це тренування була більш продуктивною, використовуйте різні способи вивчення мови. Наприклад, розгадування кросвордів англійською -захопливий і корисний метод як для навчання, так і для пам'яті. Вивчення англійської за піснями - ще одна вдала ідея для тренування: можна вивчити текст улюбленого хіта напам'ять, так ви запам'ятаєте декілька корисних фраз.

12. Беріть приклад з успішних людей
Поліглоти завжди відкриті новим способам навчання, вони не стоять на місці, а цікавляться досвідом інших людей, успішно вивчають іноземні мови. 

13. Стримуйте свій апетит
Різноманітність матеріалів дозволяє не нудьгувати та отримати задоволення від вивчення іноземної мови, проте водночас ми радимо не «розпорошуватися», а зосередитися на якихось певних методах. Наприклад, якщо в понеділок ви взяли один підручник, у вівторок схопилися за другий, в середу повчилися на одному сайті, в четвер - на іншому, в п'ятницю подивилися відеоурок, а в суботу сіли за книгу, то до неділі ви ризикуєте отримати «кашу» в голові від великої кількості матеріалу, адже їх автори використовують різні принципи викладу інформації. Тому, як тільки починаєте вчити новий для себе мову, визначте оптимальний набір підручників, сайтів і відеоуроків. Їх не повинно бути 10-20, обмежуйте свій «апетит», інакше розрізнена інформація буде погано засвоюватися. 

14. Отримуйте задоволення від навчання
Серед відомих поліглотів немає жодної людини, яка б сказала: «Вчити мови нудно, я не люблю це робити, але хочу знати багато мов, тому доводиться пересилювати себе». Як вчать мови поліглоти? Ці люди отримують задоволення не просто від розуміння, що вони знають іноземну мову, а й від самого процесу вивчення. Вам здається, що вчитися нудно? Тоді користуйтеся цікавими прийомами вивчення мови. Наприклад, вивчати мову за фільмами та серіалами або читати книги англійською мовою навряд чи комусь здасться нудним.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#вивчення мов поліглоти секрети та міфи
live comments feed...