Як з"являється мед

Люди, які далекі від бджільництва, не знають, що комахи проводять величезну роботу перед тим, як мед потрапляє до нас на стіл. Необхідно розібратися, де бджоли збирають мед, і як вони роблять його таким смачним, поживним і ароматним.
У розмові бджолиний рій зазвичай називають сім'єю, хоча насправді він є якоюсь вищою організацією. По-перше, матка не є комусь матір'ю. Вона злучається з декількома трутнями в польоті, після чого відкладає яйця. Матку медові бджоли вирощують з личинки. Вони також годують і трутнів. Мало хто знає про те, що бджоли чоловічої статі не збирають нектар, а тільки запліднюють матку. Після того, як трутні виконають свою роботу, їх виганяють з гнізда. Тривалість життя робочих комах залежить від стану їх крил. Влітку через їх інтенсивну роботу можуть прийти в непридатність буквально за 1 місяць, і бджілка-трудівниця загине.
Комахи, які є робочими, трудяться з самого народження. У перші 3 дні життя вони прибирають стільники. Після цього вони годують личинок і облітають вулик. Через тиждень у маленьких бджілок починає виділятися маточне молочко, яким вони годують матку і личинок. Через 2-5 днів з'являються воскові залози. У цей період комахи роблять віск, будують стільники у вулику, вартують свій будинок і приймають від робочих бджіл зібраний ними нектар. На 18-ий день бджілки починають збирати сировину для виробництва меду.
Цікаво дізнатися, як бджоли добувають мед. Вони збирають нектар з квітів медоносних рослин. Комахи починають працювати ранньою весною, коли тільки з'являються перші суцвіття, і продовжують працювати до пізньої осені. Смугасті трудівниці умовно діляться на 2 групи:
- розвідниці, які шукають рослини-медоноси;
- збиральниці нектару.
Представниці першої групи знаходять, де розпустилися квіти, набирають трохи нектару і приносять його у вулик.

Виконуючи своєрідний танець, вони показують збиральницям, що знайдений активний медонос. Після цього розвідниці знову летять до того місця, де був виявлений нектар. Разом з ними відправляються і збиральниці.
Бджоли збирають пилок. У комах на лапках знаходяться спеціальні рецептори, за допомогою яких вони перевіряють, чи є нектар на квітці. Якщо все в порядку, збиральниці набирають його в рот через хоботок. Квітковий нектар з'єднується зі слинним секретом, збагачується ферментами, в результаті чого виходить мед. Комахи приносять його у вулик і передають приймальниці. Приймають нектар молоді бджоли, які годували личинок і чистили вулик. Якість меду багато в чому залежить від того, з яких рослин він був зібраний. Колір продукту визначає його склад. Каштановий і гречаний мед темний, а акацієвий і липовий - світлий. При тривалому зберіганні аромат випаровується, і запах стає не таким насиченим.

Перед тим, як з'ясувати, як виробляють мед, хотілося б відзначити, що для того, щоб зібрати 1 кг нектару, збиральницям потрібно зробити 45-100 тис. вильотів. Тепер варто розглянути, як бджоли виробляють мед. Нектар, який зібрала летюча трудівниця, переробляють приймальниці. Вони заповнюють осередок сот приблизно на чверть і збільшують вентиляцію вулика, щоб видалити зайву вологу. В процесі випарювання нектар густіє, і бджоли додають по крапельці нову рідку порцію. Заповнений осередок переміщують в верхню частину сот для дозрівання.

Стільники - це спеціальні осередки з воску, в яких зберігається мед. Крім того, стільники служать в якості гнізда для вирощування личинок. Бджолиними будівлями можна милуватися нескінченно. У природних умовах для будівництва сот комахи використовують віск, який вони виробляють самостійно. Це відмінний будівельний матеріал, який після застигання не втрачає своєї первісної форми. Бджілки-трудівниці виділяють віск в процесі збору нектару, щоб побудувати нові осередки і оновити старі. У природному бджолиному гнізді зазвичай знаходиться 8 сот. Вони розміщені вертикально на відстані 12,5 мм один від одного.
Як бджоли будують стільники без допомоги людини, сказати важко, але варто відзначити, що вони прекрасно справляються зі своєю роботою. В результаті виходять правильні і досконалі архітектурні будови.
Виробництво меду засноване на випаровуванні зайвої рідини і розщепленні сахарози на фруктозу та глюкозу. Для цього бджілки використовують свій спеціальний секрет. Комахи набирають через хоботок нектар в ротову порожнину, змішують зі слиною, і випускають назад в осередок, де триває процес гідролізу сахарози. Готовий продукт приймальниці запечатують воском і залишають до повного дозрівання.

Отже, відомо, як з'являється мед. Потрібно з'ясувати, для чого він потрібен бджолам. Вироблений цими працьовитими комахами цінний продукт служить їм в якості їжі в зимовий час. Якщо бджоли не зможуть виробити необхідний запас меду, до весни вони будуть дуже слабкими або зовсім загинуть. Комахи, які живуть на пасіці, виробляють більше меду, ніж їм потрібно для зимівлі тому, що пасічники забирають із вуликів повні стільники, стимулюючи бджіл до збору нектару.

мед бджоли створення меду
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Громадяни, які мають бажання отримати житлову субсидію, повинні пам’ятати, що пільга не призначається боржникам по аліментах. Дані вимоги передбачені Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14.08.2019 року № 807. Згідно з нормами Постанови, житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є ос...
Кримінал
Як повідомили у Головному управлінні ДПС у Полтавській області, днями знов було зафіксовано випадки телефонних дзвінків від невідомих осіб з номера телефону 0956308859, які від імені начальника Лубенської ДПІ Олександра Коломійця вимагали у суб’єктів господарювання Семенівського району надання грошової допомоги, з погрозами у разі відмови. Вкотре нагадуємо, що службові особи ДПС у Полтавській області жодних вказівок збирати гроші від свого чи від імені дов...
Здоров'я
29 вересня під головуванням виконувача обов’язки голови райдержадміністрації Сергія Сіряченка відбулося позачергове засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, - розповідають в Лубенській РДА. З питання порядку денного щодо ситуації, що склалася в Лубенському районі з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, інформували завідувач Лубенського міжрайонного відокр...
Суспільство
Для виконання ремонтних робіт залізничний переїзд 169 км перегону б/п 167 км - б/п 172 км, з черговим працівником (Сторонське), буде закритий з 08 год 00 хв. 05 жовтня до 20 год 00 хв. 07 жовтня 2020 року. Про це повідомляють в Лубенській міській раді. Об’їзд автотранспорту буде здійснюється через залізничний переїзд, з черговим працівником, 175 км ст. Лубни (НКО).
Реклама
Позафракційний, безпартійний, депутат Полтавської обласної ради VII скликання. Народився 11.06.1975 року. Громадянин України. Освіта вища. Спеціальності: управління підприємством, публічне управління та адміністрування. Успішний підприємець. Створив високотехнологічні підприємства – ТМ «Наша Пекарня» і ТОВ «Наш Млин», забезпечивши роботою понад 100 працівників. Меценат та благодійник. Голова опікунської ради дитячого соціально-реабілітаційного центру «Наді...
Різне
Критична маса у ядерній фізиці - мінімальна кількість речовини, що ділиться, яка потрібна для початку самопідтримуваної ланцюгової реакції поділу. Тобто, переводячи на загальнодоступну мову, щоб добряче бабахнуло, потрібно довести до критичної маси. А сам термін «критична маса» можна розуміти по-нашому - двояко. Ось вам перший приклад: я так розумію, що у суспільстві вже виникла певна мінімальна, на жаль, критична маса людей, які розумно оцінюють стан спра...
Культура
Шанувати пам’ять Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії заведено 30 вересня. Легенда говорить, що маленьких доньок християнки Софії стратили за віру. Свята Софія довго оплакувала своїх доньок після їхньої смерті. Ось чому зазвичай цього дня завжди прохолодна погода та йде дощ, ніби плаче Софія. Тож нехай у кожного з нас буде нетлінна віра у добро, чиста надія на краще та життєдайна любов, яка завжди перемагає.
Культура
Ця зустріч відбулася два роки тому. З тих пір помінялося дуже багато. У Мгарі, як і в багатьох інших селах, що ввійшли до Засульської ОТГ оптимізували ФАПи, школи, дитсадки і бібліотеки. Бібліотечний фонд Мгарської бібліотеки передали до Вільшанки і тепер залишається тільки згадати, як же було всього два роки тому: -«Бібліотека - моя душа», говорить Наталія Григорівна Шабля, яка більше тридцяти років працювала бібліотекарем у Мгарській сільській бібліотеці...
Різне
Як повідомляє волонтер Лубенської благодійної організації "БФ" МЕЛЕК" Інна Пісня, окрім маскувальних сіток, виготовлених власноруч, та найнеобхіднішого для наших воїнів, цього разу їм доставлять ще й солодкі кавуни. Продукцію з баштану Олексія Коваленка на фронт доставляє волонтер Кость Перекопний.