Давній оберіг - лялька-мотанка

Hand Made — сталий вираз в англійській мові, що в перекладі означає «ручна робота».


Позначає всі предмети, зроблені власноруч, а також унікальні за своїм виглядом (у єдиному екземплярі). Це може бути в'язаний светр або вітальна листівка, мило з різноманітними запахами, будь-які предмети інтер'єру тощо.

Як правило, народні майстри створювали речі для себе та обмеженого кола односельців. Використовували їх у селянській родині та господарстві. Так, робили багато предметів дерев'яного начиння, знаряддя праці, іграшки, тканини, вишивки.

Інше коло речей вироблялося в організованих центрах художнього ремесла, що виникали поблизу природних джерел сировини: гончарні промисли в покладах глини; вироби з металу в місцях розробок різних руд; різьбленням по кістці займалися на півночі, де добували «риб'ячий зуб» — ікло моржа. Селянське мистецтво розвивалося в потоці традицій, обумовлених стійким, розміреним устроєм народного життя, який багато в чому визначив специфічний художній лад народного промислу, особливості його форми й змісту.
Одним із цікавих напрямків ручної роботи є виготовлення ляльок оберегів.
Протягом усього життя наших предків обереги недарма переходили з покоління в покоління, адже кожен з них створювався в певний момент і на певний випадок, для тієї чи іншої ситуації в житті, для заспокоєння або дозволу різних ситуацій. У століття високих технологій інтерес до забутої ляльки-мотанки повертається.

Серед безлічі оберегів варто виділити самий, напевно, магічний - ляльку-мотанку. Подібні ляльки зустрічаються у багатьох народів світу, але українська відрізняється від інших тим, що у неї немає обличчя, іноді замість обличчя намальований або вишитий хрест - сакральний символ сонця, об'єднання жіночого і чоловічого початку. Причому горизонтальні лінії - земні, жіночі, а вертикальні - духовні, чоловічі. Якщо їх з'єднати, то виходить символ духовного розвитку людини. Наші предки вірили, що ляльки без облич - річ нежива, що такі обереги захищають людину, беруть на себе його хвороби, нещастя, допомагають в справах.

Символіка і правила створення.
Сьогодні ляльки-мотанки можна назвати атрибутом нашого життя, але ж раніше вони були в кожному будинку. Наші предки вірили, що саме мотанки зберігають енергетику роду, і тому передавали правила їх створення з покоління в покоління.

Тут кожна деталь має свою символіку. Довга нитка, якою зшивається лялька, символізує довге життя, сорочка - це зв'язок між поколіннями, намиста - багатство, а коса - символ довгого сімейного життя, жіночої сили та краси.

У оберега-мотанки не повинно бути вузлів на тильній стороні вишитого полотна, тому що таким чином можна ненароком «зав'язати» свою енергетику. Кожен вузлик на ляльці заговорюють. Наприклад, вузлик на заміжжя, на народження дитини, на здоров'я, на роботу, на щастя. При виготовленні ляльки-мотанки особливо важлива чистота помислів.

Дуже важливо і місце розташування ляльки мотанки в будинку. Найкраще поставити оберіг біля стіни або в кутку, але тільки обов'язково навпроти вхідних дверей, щоб людина, яка прийшла в поганому настрої, віддавав весь негатив ляльці без обличчя.

Існують маленькі ляльки-мотанки, які поміщаються на долоні. Вони придумані спеціально для жінок, щоб ті завжди пам'ятали одну просту істину: «Щастя - в моїх руках!»
У ляльок різні характери, але всі вони створені з найчистіших тканин і «заряджені» дуже сильними позитивними енергіями. Цим і пояснюється сила наших оберегів.

Якими бувають ляльки-мотанки
Великодня. 
Це мотанка, яка несе писанку або гілочку верби, вона є уособленням Богородиці.

Желанніца
Наші предки робили її на березової хрестовини, така лялька була у кожної дівчини. Загадуючи бажання, Желанніце пришивають в подарунок намистинку на політиці, після чого дають їй «подивитися» в дзеркало: «Дивись, яка ти красуня! А за подаруночок моє бажання виконай ». Желанніца повинна зберігатися все життя вдалині від чужих очей. І з часом вона стає все ошатніше.

Домовушка
Раніше її робили для захисту будинку від зовнішніх напастей: від лихих людей, від пожеж, від злодіїв, від чаклунів. Вішали її над вхідними дверима або вікном. Під час змотування ляльки в її голову вкладали написану своїми руками молитву.

Десятиручка
Така лялька оберігає жіночі руки від втоми, травм, а також полегшує і скрашує жіночу працю і перетворює її в задоволення.

Оберіг на здоров'я. 
Ця лялька - найпростіша, її нічим не прикрашають. Вона забирає на себе хвороби, допомагає людині видужати, а як тільки хвороба йде, ляльку спалюють.

Оберіг День і Ніч. 
Це дві ляльки, що символізують день і ніч. Вранці той, хто перший прокинувся, виставляв вперед білого зберігача, а ввечері той, хто останній лягав, виставляв вперед темного зберігача.

Господарочка-благополучниця
Така лялечка береже домашнє вогнище, зберігає сім'ю і добробут, родить зберігає достаток. А всередині у лялечки грошенята! Дарують таку мотанку на Новий рік.

Берегиня. 
Без названия.jpg
Без названия.jpg
Ця мотанка охороняє будинок від сварок, хвороб і негараздів. Ляльку підвішують в узголів'я ліжка або поміщають вище рівня людських голів.

Вепська лялька Берегиня.
Це образ заміжньої жінки. Оберіг символізує материнську опіку і турботу, служить захистом від усіх негативних явищ, що йдуть ззовні, служить захистом від нівечення, нездоров'я, печалі і невдачі, позбавляючи від негараздів і недуг. Її дарують як добре побажання, як помічницю і захисницю.

Лялька, яка у життя веде. 
Така мотанка символізує зв'язок між матір'ю і дитиною. Особливість цієї ляльки в тому, що у мами та малюка загальні руки.
Родючість.
Символ благополучного материнства, єднання чоловічого і жіночого начала і продовження людського роду. Оберіг зберігали трохи далі від чужих очей, ховаючи в шафі або на полиці.

Кубишка-травниця.
Це оберіг на здоров'я. Лялька береже жителів дому від хвороби. Її ставили біля ліжка хворого, примовляючи про якнайшвидшого одужання, підвішували в хаті над колискою. Якщо поворушити її, по дому розноситься чудовий аромат трав.

Нерозлучники.
Жіноче і чоловіче начало з'єднується в нерозривне ціле - у ляльок виходила одна загальна рука, щоб йти по життю рука об руку, бути разом і в радості, і в печалі. При народженні дітей на загальну руку підвішували маленьких лялечок. Такий оберіг вважався весільним.
лялька мотанка оберіг історія культура
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Так у Лубнах називається мікрорайон, де колись дислокувалася знаменита Чапаєвська дивізія. Вже давно розформована військова частина, але люди залишилися жити. Мікрорайон гарний, густонаселений, і здавалося б, повинен бути тут порядок. Та щось пішло не так. Біля пятиповерхівок вулиці Гвардійської на дитячому майданчику жодного разу за літо не скошували траву, вже кілька тижнів сміттєва урна стоїть переповнена сміттям і ніхто наче й не збирається навести лад...
Різне
Ідучи будь-яким містом, ви завжди звертали увагу, як цвітуть з початку літа та до пізньої осені багряні, жовті й вогняні чорнобривці. Ці квіти отримали назву «золото Діви Марії», вони були зображені навколо лику Діви Марії та символізували монети із золота. Існувала легенда, що коли втікали Марія та Йосип до Єгипту, їх переслідували злодії. Вони спіймавши їх, забрали гаманець, а в ньому замість золотих монет були квіти чорнобривців. Ці квіти застосовують у...
Політика
Напередодні місцевих виборів, що пройдуть в Україні 25 жовтня 2020 року, влада повністю змінила виборче законодавство. Нова виборча система настільки складна, що навіть експерти не можуть у ній розібратись. Якби робили все правильно, то виборча кампанія мала б початися за півроку – з широкомасштабної роз’яснювальної роботи. Однак її не було і немає. Така ситуація зручна для великих партій, які вже сидять у Верховній Раді. На тлі плутанини й незнання вони п...
Екологія
Саме так можна назвати те, що відбувається майже щодня – палають торфовища, ядуча пелена диму накриває села і відчувається в Лубнах. У селі Висачки люди особливо потерпають від диму, вранці, 24 вересня, горіння торфу було наскільки інтенсивне, що видимість в селі була у межах двадцяти метрів. Жити у такому смороді дуже шкідливо для здоров"я, але навіть якщо комусь стане зле, то лікаря у селі немає, а швидка допомога із Лубен буде їхати дуже довго. Дорога д...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
КП «Лубни-водоканал» просить абонентів терміново сплатити за послуги з водопостачання та водовідведення та оплатити борги за попередній період ( в разі наявності таких). В період карантину стрімко знизились надходження оплат за послуги від абонентів КП «Лубни-водоканал», тому підприємство не має коштів в повному обсязі розрахуватися за електроенергію. Наразі КП «Лубни-водоканал» попереджено про відключення об’єктів водопостачання від електроживлення і, як...
Освіта
Лубенська спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів N6 отримала чергову перемогу. Цей заклад на 4-му місці в обласному рейтингу результатів ЗНО серед 303 навчальних закладів Полтавщини! Це визначна перемога всього педагогічного колективу. Вітаємо!
Екологія
Дніпро обміліє вдвічі. Такі прогнози дають фахівці Інституту водних проблем і меліорації НААН. 5 років в країні фіксують маловоддя й посухи. У 2020 році річки обміліли настільки, що питання рекордного мілководдя вже двічі виносили на засідання РНБО. Адже це стало загрожувати національній безпеці. Україна має один з найнижчих в Європі показників забезпеченості водою. Якщо щорічний доступ до водних ресурсів становить менше за 1,7 тис. куб. м на людину, то це...
Культура
На правому березі річки Сліпорід розташоване мальовниче козацьке село Ісківці. Саме тут, у центрі, біля ошатного діючого будинку культури вже четверте століття росте дуб-велетень, який є пам’яткою природи. Чимало історичних подій довелося побачити йому, а його велетенська крона, наче голова мудрого старця, пам’ятає всі легенди Ісковець. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося вирватися з тяжкої турецької нево...