09:31, 25 жовтня 2019 р.

Давній оберіг - лялька-мотанка

Давній оберіг - лялька-мотанка

Hand Made — сталий вираз в англійській мові, що в перекладі означає «ручна робота».


Позначає всі предмети, зроблені власноруч, а також унікальні за своїм виглядом (у єдиному екземплярі). Це може бути в'язаний светр або вітальна листівка, мило з різноманітними запахами, будь-які предмети інтер'єру тощо.

Як правило, народні майстри створювали речі для себе та обмеженого кола односельців. Використовували їх у селянській родині та господарстві. Так, робили багато предметів дерев'яного начиння, знаряддя праці, іграшки, тканини, вишивки.

Інше коло речей вироблялося в організованих центрах художнього ремесла, що виникали поблизу природних джерел сировини: гончарні промисли в покладах глини; вироби з металу в місцях розробок різних руд; різьбленням по кістці займалися на півночі, де добували «риб'ячий зуб» — ікло моржа. Селянське мистецтво розвивалося в потоці традицій, обумовлених стійким, розміреним устроєм народного життя, який багато в чому визначив специфічний художній лад народного промислу, особливості його форми й змісту.
Одним із цікавих напрямків ручної роботи є виготовлення ляльок оберегів.
Протягом усього життя наших предків обереги недарма переходили з покоління в покоління, адже кожен з них створювався в певний момент і на певний випадок, для тієї чи іншої ситуації в житті, для заспокоєння або дозволу різних ситуацій. У століття високих технологій інтерес до забутої ляльки-мотанки повертається.

Серед безлічі оберегів варто виділити самий, напевно, магічний - ляльку-мотанку. Подібні ляльки зустрічаються у багатьох народів світу, але українська відрізняється від інших тим, що у неї немає обличчя, іноді замість обличчя намальований або вишитий хрест - сакральний символ сонця, об'єднання жіночого і чоловічого початку. Причому горизонтальні лінії - земні, жіночі, а вертикальні - духовні, чоловічі. Якщо їх з'єднати, то виходить символ духовного розвитку людини. Наші предки вірили, що ляльки без облич - річ нежива, що такі обереги захищають людину, беруть на себе його хвороби, нещастя, допомагають в справах.

Символіка і правила створення.
Сьогодні ляльки-мотанки можна назвати атрибутом нашого життя, але ж раніше вони були в кожному будинку. Наші предки вірили, що саме мотанки зберігають енергетику роду, і тому передавали правила їх створення з покоління в покоління.

Тут кожна деталь має свою символіку. Довга нитка, якою зшивається лялька, символізує довге життя, сорочка - це зв'язок між поколіннями, намиста - багатство, а коса - символ довгого сімейного життя, жіночої сили та краси.

У оберега-мотанки не повинно бути вузлів на тильній стороні вишитого полотна, тому що таким чином можна ненароком «зав'язати» свою енергетику. Кожен вузлик на ляльці заговорюють. Наприклад, вузлик на заміжжя, на народження дитини, на здоров'я, на роботу, на щастя. При виготовленні ляльки-мотанки особливо важлива чистота помислів.

Дуже важливо і місце розташування ляльки мотанки в будинку. Найкраще поставити оберіг біля стіни або в кутку, але тільки обов'язково навпроти вхідних дверей, щоб людина, яка прийшла в поганому настрої, віддавав весь негатив ляльці без обличчя.

Існують маленькі ляльки-мотанки, які поміщаються на долоні. Вони придумані спеціально для жінок, щоб ті завжди пам'ятали одну просту істину: «Щастя - в моїх руках!»
У ляльок різні характери, але всі вони створені з найчистіших тканин і «заряджені» дуже сильними позитивними енергіями. Цим і пояснюється сила наших оберегів.

Якими бувають ляльки-мотанки
Великодня. 
Це мотанка, яка несе писанку або гілочку верби, вона є уособленням Богородиці.

Желанніца
Наші предки робили її на березової хрестовини, така лялька була у кожної дівчини. Загадуючи бажання, Желанніце пришивають в подарунок намистинку на політиці, після чого дають їй «подивитися» в дзеркало: «Дивись, яка ти красуня! А за подаруночок моє бажання виконай ». Желанніца повинна зберігатися все життя вдалині від чужих очей. І з часом вона стає все ошатніше.

Домовушка
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-1
Раніше її робили для захисту будинку від зовнішніх напастей: від лихих людей, від пожеж, від злодіїв, від чаклунів. Вішали її над вхідними дверима або вікном. Під час змотування ляльки в її голову вкладали написану своїми руками молитву.

Десятиручка
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-2
Така лялька оберігає жіночі руки від втоми, травм, а також полегшує і скрашує жіночу працю і перетворює її в задоволення.

Оберіг на здоров'я. 
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-3
Ця лялька - найпростіша, її нічим не прикрашають. Вона забирає на себе хвороби, допомагає людині видужати, а як тільки хвороба йде, ляльку спалюють.

Оберіг День і Ніч. 
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-4
Це дві ляльки, що символізують день і ніч. Вранці той, хто перший прокинувся, виставляв вперед білого зберігача, а ввечері той, хто останній лягав, виставляв вперед темного зберігача.

Господарочка-благополучниця
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-5
Така лялечка береже домашнє вогнище, зберігає сім'ю і добробут, родить зберігає достаток. А всередині у лялечки грошенята! Дарують таку мотанку на Новий рік.

Берегиня. 
Без названия.jpg

Без названия.jpg

Ця мотанка охороняє будинок від сварок, хвороб і негараздів. Ляльку підвішують в узголів'я ліжка або поміщають вище рівня людських голів.

Вепська лялька Берегиня.
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-7
Це образ заміжньої жінки. Оберіг символізує материнську опіку і турботу, служить захистом від усіх негативних явищ, що йдуть ззовні, служить захистом від нівечення, нездоров'я, печалі і невдачі, позбавляючи від негараздів і недуг. Її дарують як добре побажання, як помічницю і захисницю.

Лялька, яка у життя веде. 
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-8
Така мотанка символізує зв'язок між матір'ю і дитиною. Особливість цієї ляльки в тому, що у мами та малюка загальні руки.
Родючість.
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-9
Символ благополучного материнства, єднання чоловічого і жіночого начала і продовження людського роду. Оберіг зберігали трохи далі від чужих очей, ховаючи в шафі або на полиці.

Кубишка-травниця.
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-10
Це оберіг на здоров'я. Лялька береже жителів дому від хвороби. Її ставили біля ліжка хворого, примовляючи про якнайшвидшого одужання, підвішували в хаті над колискою. Якщо поворушити її, по дому розноситься чудовий аромат трав.

Нерозлучники.
Давній оберіг - лялька-мотанка, фото-11
Жіноче і чоловіче начало з'єднується в нерозривне ціле - у ляльок виходила одна загальна рука, щоб йти по життю рука об руку, бути разом і в радості, і в печалі. При народженні дітей на загальну руку підвішували маленьких лялечок. Такий оберіг вважався весільним.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#лялька мотанка оберіг історія культура
live comments feed...