• Головна
  • Хто і навіщо придумав переводити час
11:37, 26 жовтня 2019 р.

Хто і навіщо придумав переводити час

Хто і навіщо придумав переводити час

Зображений на 100 доларах Бенджамін Франклін був переконаним противником рабства, але саме він зауважив, що «сонце ще високо» і люди цілком можуть попрацювати зайву годину при світлі дня

Якщо, звичайно, перевести стрілки.

Перехід на зимовий час в 2018 році в Україні відбудеться рано вранці 27 жовтня. І це вже 37 поспіль переведення годинників восени.

Цікаво, що недавно Єврокомісія запропонувала країнам ЄС в 2019 році відмовитися від сезонного переведення стрілок годинника і в індивідуальному порядку вибрати зимовий або літній час як постійний.

Точно кажучи, зимовий час, на яке Україна перейде в жовтні - це час стандартний. А ось літній час, на який ми переходимо навесні, придумували кілька разів, починаючи з 1784 року. І все для того, щоб люди могли працювати довше, не витрачаючи на освітлення недешеві свічки.

Час і Франклін

Ідея переходу на літній час вперше була озвучена знаменитим американським політиком, ученим і винахідником Бенджаміном Франкліном під час його перебування на посаді американського посла в Парижі у квітні 1784 року, в есе під назвою «Економічний проект».

У той час Франкліну було вже 78 років, через подагру та інші захворювання він був практично прикутий до ліжка, але бадьорості духу не втратив і розважався як міг. Його есе дійсно було забавним. Зокрема, винахідник громовідводу щосили пародіював у цьому тексті себе, свою любов до ощадливості, свої наукові праці і пристрасть до шахів.

Як писав Франклін у своєму есе, після того, як «одному філософу» розповіли про переваги нової олійної лампи, він не міг заснути до чотирьох ранку, а вже о шостій прокинувся від яскравого світла. Спочатку філософ подумав, що до нього знову прийшли з лампами, але переконався, що в 6 ранку на вулиці вже щосили світить сонце.

Бенджамин Франклин. Фото: Википедия

Бенджамин Франклин. Фото: Википедия

Бенджамін Франклін

«Ця подія породила в моїй свідомості кілька серйозних і важливих думок», — продовжив він в есе. «Якщо б я не пробудився в таку ранню годину, то проспав би аж до полудня, пропустивши 6 годин денного світла, і отже, прожив би потім шість годин наступного вчора при свічках».

Потім, «просто з любові до економії» Франклін став оцінювати економічні вигоди від свого раннього пробудження. Припустивши, що 100 тисяч паризьких сімей випалюють приблизно півфунта свічок у годину протягом семи годин на добу, він оцінив вигоду від переведення годинників в 96 мільйонів ліврів.

«Величезна сума, яку місто Париж могло би заощадити кожен рік», — сказав здивований Франклін.

Щоб відповісти на заперечення скептиків, Франклін запропонував кілька незвичайних правил. Серед них були: податок на жалюзі, заборона на переміщення вулицями у темний час доби для всіх, крім медиків, норма в один фунт свічок на сім'ю на тиждень, а також ранковий дзвін і стрілянину з гармат, щоб «змусити городян відкрити очі і побачити свої справжні інтереси».

«Найважче буде протягом перших двох-трьох днів, після чого новий режим будуть сприймати легко і природно… Якщо зобов’язати людину піднятися о четвертій годині ранку, він, цілком імовірно, охоче піде спати о восьмій вечора», — писав добрий Бенджамін.

Іншими словами, Франклін передбачив більшість проблем, з якими люди стикаються кілька днів на рік після кожного переведення стрілок. Слід зазначити, що ідею Франкліна не взяли до уваги, хоча есе кілька разів передруковували, а європейські вчені ще кілька років продовжували листування з послом щодо удосконалення його пропозиції.

Час і король

До ідеї повернулися через більш ніж через сто років. Британця Вільяма Віллетта вона відвідала у 1905 році під час поїздки перед сніданком, коли він побачив сплячий Лондон вже в променях сонця. Помітивши, скільки жителів міста просипають значну частину світлового дня, Вільям Віллетт запропонував переводити стрілки годинника.

У своїй статті «Про розтринькування денного світла» Віллетт запропонував переводити час на 20 хвилин вперед кожну неділю квітня, і робити зворотний перквід стрілок у вересні.

«Ми 365 разів на рік заводимо кишенькові, настільні і настінні годинники, а процедура переведення стрілок всього вісім разів в рік не складніша за це. Зате англійці отримають на рік 210 „зайвих“ світлих годин і на освітленні заощадять два з половиною мільйона фунтів стерлінгів», — запевняв Вільям Віллетт.

Творець Шерлока Холмса Артур Конан Дойл підтримав ідею: «Навіть дивно, що за всю історію людства ніхто не додумався до такого простого і настільки корисного вдосконалення! Мінуси нововведення будуть невеликі в порівнянні з плюсами».

Навіть король Англії Едуард VII переводив стрілки годинників в Сандрінгемському палаці на 30 хвилин задля того, щоб мати змогу довше полювати. Правда, для того, щоб годинники почали переводити не лише в королівських покоях, знадобилося більше десяти років обговорень у парламенті, суперечок з фермерами, астрономами, банкірами. Віллетт погодився на годину різниці замість 80 хвилин і переведення стрілок двічі на рік, але до реалізації своєї ідеї не дожив — він помер у 1915 році, а на літній час Англія перейшла в 1916 році, вже після Німецької імперії.

Карикатура начала прошлого века. Надписи на борющихся персонажах (слева направо): городской рабочий, житель пригорода, фермер

Карикатура начала прошлого века. Надписи на борющихся персонажах (слева направо): городской рабочий, житель пригорода, фермер

Карикатура початку минулого століття. Написи на персонажах (зліва праворуч): міський робітник, житель передмістя, фермер

У 1916 році інший правитель, кайзер Вільгельм II видав указ: з метою економії енергії об 11 годині вечора 30 квітня перевести всі годинники на годину вперед і повернути їх на годину назад в першу годину ночі першого жовтня. На це швидко пішли всі воюючі у Першій світовій війні сторони. З тих пір до переходу на літній час прийшли більше сотні країн.

Час і Halloween

У США перехід на літній час також почався під час Першої світової війни. Але близько півстоліття в різних штатах він відбувався у різний час. Лише в 1966 році був прийнятий федеральний акт, згідно з яким годинники переводять на літній час в останню неділю квітня, а назад — в останню неділю жовтня.

Так тривало ще 50 років. З розвитком автомобільного транспорту стало зрозуміло, що в ніч перед святом Halloween різко збільшується статистика смертельних ДТП з участю дітей — смертність була в чотири рази вище, ніж у будь-яку іншу ніч. І в 2006 році було вирішено переводити стрілки не в жовтні, а в першу неділю листопада, — щоб у дітей було більше світлого часу для традиційного збору цукерок.

Американські ЗМІ, до речі, запевняють, що цю ідею багато років лобіювали і виробники солодощів. Втім, у 2007 році сумна статистика ДТП не змінилася: виявляється, дітлахи за звичкою чекали настання темряви, щоб стукати в двері і лякати «мирних жителів». На щастя, в останні роки ситуація трохи виправилася.

В каких странах есть перевод стрелок. Фото: Википедия

В каких странах есть перевод стрелок. Фото: Википедия

На яких територіях (виділено синім) є переведення стрілок.

Слід підкреслити: те, що Крим виділено на карті помаранчевим, а інша частина України — синім, не означає, що півострів належить Росії. На карті показані території, на яких переводять стрілки. Окупаційна влада Криму в даний момент скасувала переведення стрілок. Дуже цікавий тут приклад США — на карті Штатів видно великий помаранчевий фрагмент з маленькими синіми крапками. Це — штат Арізона, на більшості території якої немає переведення годинників на зимовий час. А сині точки — це землі індіанців навахо, які двічі на рік переводять годинники, разом з іншими штатами США.

Правдивий «зимовий час»

І ще трохи про «перехід на зимовий час». Зимовий час, тобто час, що на годину відрізняється від стандартного, але в інший бік, було введено лише одного разу — в Чехословаччині, в 1946 році. Ідея зробити різницю між зимою і літом в дві години, а не в одну, як ми звикли, протрималася всього три місяці - до весни 1947 року. Тобто в 1946 році єдиний раз в історії в країні було три часи — літній влітку, стандартний (той, що зараз зазвичай називають зимовим) — в листопаді і власне зимовий час в грудні. Більше з часом так не жартували. І правда — навіщо даремно хороші години переводити?

https://nv.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#історія переводження годинників
live comments feed...