Хто і навіщо придумав переводити час

Зображений на 100 доларах Бенджамін Франклін був переконаним противником рабства, але саме він зауважив, що «сонце ще високо» і люди цілком можуть попрацювати зайву годину при світлі дня

Якщо, звичайно, перевести стрілки.

Перехід на зимовий час в 2018 році в Україні відбудеться рано вранці 27 жовтня. І це вже 37 поспіль переведення годинників восени.

Цікаво, що недавно Єврокомісія запропонувала країнам ЄС в 2019 році відмовитися від сезонного переведення стрілок годинника і в індивідуальному порядку вибрати зимовий або літній час як постійний.

Точно кажучи, зимовий час, на яке Україна перейде в жовтні - це час стандартний. А ось літній час, на який ми переходимо навесні, придумували кілька разів, починаючи з 1784 року. І все для того, щоб люди могли працювати довше, не витрачаючи на освітлення недешеві свічки.

Час і Франклін

Ідея переходу на літній час вперше була озвучена знаменитим американським політиком, ученим і винахідником Бенджаміном Франкліном під час його перебування на посаді американського посла в Парижі у квітні 1784 року, в есе під назвою «Економічний проект».

У той час Франкліну було вже 78 років, через подагру та інші захворювання він був практично прикутий до ліжка, але бадьорості духу не втратив і розважався як міг. Його есе дійсно було забавним. Зокрема, винахідник громовідводу щосили пародіював у цьому тексті себе, свою любов до ощадливості, свої наукові праці і пристрасть до шахів.

Як писав Франклін у своєму есе, після того, як «одному філософу» розповіли про переваги нової олійної лампи, він не міг заснути до чотирьох ранку, а вже о шостій прокинувся від яскравого світла. Спочатку філософ подумав, що до нього знову прийшли з лампами, але переконався, що в 6 ранку на вулиці вже щосили світить сонце.

Бенджамин Франклин. Фото: Википедия
Бенджамин Франклин. Фото: Википедия

Бенджамін Франклін

«Ця подія породила в моїй свідомості кілька серйозних і важливих думок», — продовжив він в есе. «Якщо б я не пробудився в таку ранню годину, то проспав би аж до полудня, пропустивши 6 годин денного світла, і отже, прожив би потім шість годин наступного вчора при свічках».

Потім, «просто з любові до економії» Франклін став оцінювати економічні вигоди від свого раннього пробудження. Припустивши, що 100 тисяч паризьких сімей випалюють приблизно півфунта свічок у годину протягом семи годин на добу, він оцінив вигоду від переведення годинників в 96 мільйонів ліврів.

«Величезна сума, яку місто Париж могло би заощадити кожен рік», — сказав здивований Франклін.

Щоб відповісти на заперечення скептиків, Франклін запропонував кілька незвичайних правил. Серед них були: податок на жалюзі, заборона на переміщення вулицями у темний час доби для всіх, крім медиків, норма в один фунт свічок на сім'ю на тиждень, а також ранковий дзвін і стрілянину з гармат, щоб «змусити городян відкрити очі і побачити свої справжні інтереси».

«Найважче буде протягом перших двох-трьох днів, після чого новий режим будуть сприймати легко і природно… Якщо зобов’язати людину піднятися о четвертій годині ранку, він, цілком імовірно, охоче піде спати о восьмій вечора», — писав добрий Бенджамін.

Іншими словами, Франклін передбачив більшість проблем, з якими люди стикаються кілька днів на рік після кожного переведення стрілок. Слід зазначити, що ідею Франкліна не взяли до уваги, хоча есе кілька разів передруковували, а європейські вчені ще кілька років продовжували листування з послом щодо удосконалення його пропозиції.

Час і король

До ідеї повернулися через більш ніж через сто років. Британця Вільяма Віллетта вона відвідала у 1905 році під час поїздки перед сніданком, коли він побачив сплячий Лондон вже в променях сонця. Помітивши, скільки жителів міста просипають значну частину світлового дня, Вільям Віллетт запропонував переводити стрілки годинника.

У своїй статті «Про розтринькування денного світла» Віллетт запропонував переводити час на 20 хвилин вперед кожну неділю квітня, і робити зворотний перквід стрілок у вересні.

«Ми 365 разів на рік заводимо кишенькові, настільні і настінні годинники, а процедура переведення стрілок всього вісім разів в рік не складніша за це. Зате англійці отримають на рік 210 „зайвих“ світлих годин і на освітленні заощадять два з половиною мільйона фунтів стерлінгів», — запевняв Вільям Віллетт.

Творець Шерлока Холмса Артур Конан Дойл підтримав ідею: «Навіть дивно, що за всю історію людства ніхто не додумався до такого простого і настільки корисного вдосконалення! Мінуси нововведення будуть невеликі в порівнянні з плюсами».

Навіть король Англії Едуард VII переводив стрілки годинників в Сандрінгемському палаці на 30 хвилин задля того, щоб мати змогу довше полювати. Правда, для того, щоб годинники почали переводити не лише в королівських покоях, знадобилося більше десяти років обговорень у парламенті, суперечок з фермерами, астрономами, банкірами. Віллетт погодився на годину різниці замість 80 хвилин і переведення стрілок двічі на рік, але до реалізації своєї ідеї не дожив — він помер у 1915 році, а на літній час Англія перейшла в 1916 році, вже після Німецької імперії.

Карикатура начала прошлого века. Надписи на борющихся персонажах (слева направо): городской рабочий, житель пригорода, фермер
Карикатура начала прошлого века. Надписи на борющихся персонажах (слева направо): городской рабочий, житель пригорода, фермер

Карикатура початку минулого століття. Написи на персонажах (зліва праворуч): міський робітник, житель передмістя, фермер

У 1916 році інший правитель, кайзер Вільгельм II видав указ: з метою економії енергії об 11 годині вечора 30 квітня перевести всі годинники на годину вперед і повернути їх на годину назад в першу годину ночі першого жовтня. На це швидко пішли всі воюючі у Першій світовій війні сторони. З тих пір до переходу на літній час прийшли більше сотні країн.

Час і Halloween

У США перехід на літній час також почався під час Першої світової війни. Але близько півстоліття в різних штатах він відбувався у різний час. Лише в 1966 році був прийнятий федеральний акт, згідно з яким годинники переводять на літній час в останню неділю квітня, а назад — в останню неділю жовтня.

Так тривало ще 50 років. З розвитком автомобільного транспорту стало зрозуміло, що в ніч перед святом Halloween різко збільшується статистика смертельних ДТП з участю дітей — смертність була в чотири рази вище, ніж у будь-яку іншу ніч. І в 2006 році було вирішено переводити стрілки не в жовтні, а в першу неділю листопада, — щоб у дітей було більше світлого часу для традиційного збору цукерок.

Американські ЗМІ, до речі, запевняють, що цю ідею багато років лобіювали і виробники солодощів. Втім, у 2007 році сумна статистика ДТП не змінилася: виявляється, дітлахи за звичкою чекали настання темряви, щоб стукати в двері і лякати «мирних жителів». На щастя, в останні роки ситуація трохи виправилася.

В каких странах есть перевод стрелок. Фото: Википедия
В каких странах есть перевод стрелок. Фото: Википедия

На яких територіях (виділено синім) є переведення стрілок.

Слід підкреслити: те, що Крим виділено на карті помаранчевим, а інша частина України — синім, не означає, що півострів належить Росії. На карті показані території, на яких переводять стрілки. Окупаційна влада Криму в даний момент скасувала переведення стрілок. Дуже цікавий тут приклад США — на карті Штатів видно великий помаранчевий фрагмент з маленькими синіми крапками. Це — штат Арізона, на більшості території якої немає переведення годинників на зимовий час. А сині точки — це землі індіанців навахо, які двічі на рік переводять годинники, разом з іншими штатами США.

Правдивий «зимовий час»

І ще трохи про «перехід на зимовий час». Зимовий час, тобто час, що на годину відрізняється від стандартного, але в інший бік, було введено лише одного разу — в Чехословаччині, в 1946 році. Ідея зробити різницю між зимою і літом в дві години, а не в одну, як ми звикли, протрималася всього три місяці - до весни 1947 року. Тобто в 1946 році єдиний раз в історії в країні було три часи — літній влітку, стандартний (той, що зараз зазвичай називають зимовим) — в листопаді і власне зимовий час в грудні. Більше з часом так не жартували. І правда — навіщо даремно хороші години переводити?

https://nv.ua

історія переводження годинників
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Так у Лубнах називається мікрорайон, де колись дислокувалася знаменита Чапаєвська дивізія. Вже давно розформована військова частина, але люди залишилися жити. Мікрорайон гарний, густонаселений, і здавалося б, повинен бути тут порядок. Та щось пішло не так. Біля пятиповерхівок вулиці Гвардійської на дитячому майданчику жодного разу за літо не скошували траву, вже кілька тижнів сміттєва урна стоїть переповнена сміттям і ніхто наче й не збирається навести лад...
Різне
Ідучи будь-яким містом, ви завжди звертали увагу, як цвітуть з початку літа та до пізньої осені багряні, жовті й вогняні чорнобривці. Ці квіти отримали назву «золото Діви Марії», вони були зображені навколо лику Діви Марії та символізували монети із золота. Існувала легенда, що коли втікали Марія та Йосип до Єгипту, їх переслідували злодії. Вони спіймавши їх, забрали гаманець, а в ньому замість золотих монет були квіти чорнобривців. Ці квіти застосовують у...
Політика
Напередодні місцевих виборів, що пройдуть в Україні 25 жовтня 2020 року, влада повністю змінила виборче законодавство. Нова виборча система настільки складна, що навіть експерти не можуть у ній розібратись. Якби робили все правильно, то виборча кампанія мала б початися за півроку – з широкомасштабної роз’яснювальної роботи. Однак її не було і немає. Така ситуація зручна для великих партій, які вже сидять у Верховній Раді. На тлі плутанини й незнання вони п...
Екологія
Саме так можна назвати те, що відбувається майже щодня – палають торфовища, ядуча пелена диму накриває села і відчувається в Лубнах. У селі Висачки люди особливо потерпають від диму, вранці, 24 вересня, горіння торфу було наскільки інтенсивне, що видимість в селі була у межах двадцяти метрів. Жити у такому смороді дуже шкідливо для здоров"я, але навіть якщо комусь стане зле, то лікаря у селі немає, а швидка допомога із Лубен буде їхати дуже довго. Дорога д...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
КП «Лубни-водоканал» просить абонентів терміново сплатити за послуги з водопостачання та водовідведення та оплатити борги за попередній період ( в разі наявності таких). В період карантину стрімко знизились надходження оплат за послуги від абонентів КП «Лубни-водоканал», тому підприємство не має коштів в повному обсязі розрахуватися за електроенергію. Наразі КП «Лубни-водоканал» попереджено про відключення об’єктів водопостачання від електроживлення і, як...
Освіта
Лубенська спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів N6 отримала чергову перемогу. Цей заклад на 4-му місці в обласному рейтингу результатів ЗНО серед 303 навчальних закладів Полтавщини! Це визначна перемога всього педагогічного колективу. Вітаємо!
Екологія
Дніпро обміліє вдвічі. Такі прогнози дають фахівці Інституту водних проблем і меліорації НААН. 5 років в країні фіксують маловоддя й посухи. У 2020 році річки обміліли настільки, що питання рекордного мілководдя вже двічі виносили на засідання РНБО. Адже це стало загрожувати національній безпеці. Україна має один з найнижчих в Європі показників забезпеченості водою. Якщо щорічний доступ до водних ресурсів становить менше за 1,7 тис. куб. м на людину, то це...
Культура
На правому березі річки Сліпорід розташоване мальовниче козацьке село Ісківці. Саме тут, у центрі, біля ошатного діючого будинку культури вже четверте століття росте дуб-велетень, який є пам’яткою природи. Чимало історичних подій довелося побачити йому, а його велетенська крона, наче голова мудрого старця, пам’ятає всі легенди Ісковець. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося вирватися з тяжкої турецької нево...