"Кіно і Лубни" в лубенському музеї

26 жовтня 2019 року у краєзнавчому музеї імені Гната Стрілецького відбувся захід "Лубни і кіно".
Це був формат зустрічі живого музею. 
У 1894 році був знятий перший фільм. Через декілька років за свідченням нашого земляка доктора Сергія Тимофієва перше кіно з'явилось і в Лубнах, але постало воно у вигляді ярмаркових розваг. 
Справжнє кіно прийшло до Лубен на початку 20-х років.

Перші справжні картини почали демонструватись у приватному будинку вдови Піщанської (тоді на вул. Гімназійній - зараз вул.Тютюнника) під акомпанемент господині. За згадками це було десь у 1906 або 1908 рр. Люди того часу почали ходити у кіно замість служби в церкві тому, що події, показані на екрані, якраз відбувались у вихідні дні.

Саме кіно святий отець в той час називав таким, де орудує чортяка, і ходити туди небезпечно. Але ж тих, хто полюбив кіно того часу, це не зупинило.

З'явився перший стаціонарний кінотеатр ім.Горького у Лубнах. До кожного кінопоказу друкували спеціальні програми.

Як виявилось, лубенці не тільки любили дивитись кіно, але й мали своїх, виплеканих на рідній землі, справжніх талантів кінематографії. 

Цікаво, що за книгою "Фабрика людей" відомого діяча Матвія Погребинського (народився і жив у Лубнах) був знятий фільм "Путівка до життя". Сюжет цієї книги виявився такий: Матвій Погребинський був чекістом, і під його опікою знаходилося дуже багато безпритульних дітей, більшість з яких були малолітніми злочинцями. І от в 1926 році Матвій вирішив створити перші трудові комуни, в яких почали перевиховувати дітей, не так, як у в'язницях, а підходячи до їх свідомості. Були визначені умови, за якими вони там перебували. Він був перший, хто придумав таку комуну, де за допомогою довіри та праці діти перевиховувались, а вже після цього його ідеї почали наслідувати інші. Почали створювати схожі.

Далі вже "Кіно і Лубни" стосується саме кінокомедій. 

У 1958 році у місцевій газеті, яка на той час називалась " Ленінська зоря", з'явилась замітка:

- "режисером С. Параджановим ведуться знімання фільму комедії "Перший парубок" за сценарієм лубенських письменників П.Лубенського та В.Безорудька..."

Не менш цікавим моментом, який згадував Петро Лубенський, був при зніманні сцени " поросяткові потрібно було пробігти 100 метрівку" - його майже вирізали із кінострічки, оскільки жодне порося не змогло пробігти стільки. І тоді команда поїхала на свиноферму, і Параджанова осяяла думка...він поставив освітлення, всю знімальну групу на невеликій відстані один від одного, коло бігової доріжки дав кожному з групи по поросяті. Команда : "Перший, мотор! - перший біжить. "Стоп! Потім другий - мотор!",  третій, і так далі. І, о Великий Бог - кіномонтаж, щось відрізали, щось підклеїли, і порося кулею пробігає стометрівку. Оскільки кіно було не кольорове, ніхто і не помітив, що всі поросята були різні - біленькі, руденькі, смугасті, плямисті та інші. Чого не зробиш заради мистецтва.

Коли Лубенський мандрував із Києва до Лубен на знімання "першого парубка", помітив зупинку у Пирятині. І саме там він побачив, як недбалий працівник бензозаправки зупинив рух цілого потоку автомобілів. Тоді у нього виникла ідея написати сценарій до фільму "Королева бензоколонки".

І у 1961 році на світ з'явився фільм, який переглянуло 53 мільйони людей, який був проданий у 40-ка країнах світу. А Пирятин став відомий на весь радянський союз.

Картина вийшла українською мовою, а потім дубльована російською. 

Якось у московській газеті була надрукована стаття, де досліджувалось питання, хто з радянських сценаристів написав сценарій. Журналістка з обуренням визначила, що на одному з перших місць - автор з провінції, з районного міста Лубни. І зробила категоричний висновок -"...це свідчить про низький рівень і смак у нашого радянського народу".

Леонід Гайдай.

Цікаво, що коріння його знаходиться в селі Оріхівка Лубенського району, де народився його батько Іов Гайдай.

Дуже знаковий фільм, який лубенці вважають своїм " Весілля у Малинівці". Стрічка була знята у 1966 році, яку подивилося 74 мільйони глядачів. Якщо поцікавитися в жителів села Піски, Хорошки, то вони покажуть зо три десятки хат, де жили режисер Андрій Тутишкін, актори Михайло Пуговкін, Маргарита Криниціна, Михайло Водяний та інші, а також наголошують, що дехто на Лубенщині навіть одружився. Повезуть і до дуба в Березоточі (досі зберігся), розкажуть про млин у Мацківцях, та про загальні плани Мгарського монастиря. 

Якщо ви передивитесь одну зі стрічок, зняту в 1977-му році в кіностудії Довженка "Дипломаты поневоле",то зможете побачити річку Сулу.

У наших місцях народився народний артист Петро Сергієнко, у селі Вовчик. Грав він у театрі і кіно. Це було в далеких 50-60-тих роках.

Також в Лубнах жив Василь Іващина, який знявся у деяких цікавих стрічках в київських кіностудіях. У 2014 році його не стало.

В гості до музею приїхав  Чорний Ігор Євсійович, який знав деяких відомих діячів того часу.  Він виявив бажання прочитати одну цитату із книги: "Як запевняє Олександр Іванович Ковінько, гумористи народжуються головним чином на Полтавщині, він доводить, що цьому сприяють не тільки знамениті полтавські галушки, а й те, що перший полтавський гуморист Іван Котляревський зробив заклик: "Гумористам народжуватись тут, на Полтавщині!!".

історія культура кіно Лубни
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Громадяни, які мають бажання отримати житлову субсидію, повинні пам’ятати, що пільга не призначається боржникам по аліментах. Дані вимоги передбачені Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14.08.2019 року № 807. Згідно з нормами Постанови, житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є ос...
Кримінал
Як повідомили у Головному управлінні ДПС у Полтавській області, днями знов було зафіксовано випадки телефонних дзвінків від невідомих осіб з номера телефону 0956308859, які від імені начальника Лубенської ДПІ Олександра Коломійця вимагали у суб’єктів господарювання Семенівського району надання грошової допомоги, з погрозами у разі відмови. Вкотре нагадуємо, що службові особи ДПС у Полтавській області жодних вказівок збирати гроші від свого чи від імені дов...
Здоров'я
29 вересня під головуванням виконувача обов’язки голови райдержадміністрації Сергія Сіряченка відбулося позачергове засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, - розповідають в Лубенській РДА. З питання порядку денного щодо ситуації, що склалася в Лубенському районі з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, інформували завідувач Лубенського міжрайонного відокр...
Суспільство
Для виконання ремонтних робіт залізничний переїзд 169 км перегону б/п 167 км - б/п 172 км, з черговим працівником (Сторонське), буде закритий з 08 год 00 хв. 05 жовтня до 20 год 00 хв. 07 жовтня 2020 року. Про це повідомляють в Лубенській міській раді. Об’їзд автотранспорту буде здійснюється через залізничний переїзд, з черговим працівником, 175 км ст. Лубни (НКО).
Реклама
Позафракційний, безпартійний, депутат Полтавської обласної ради VII скликання. Народився 11.06.1975 року. Громадянин України. Освіта вища. Спеціальності: управління підприємством, публічне управління та адміністрування. Успішний підприємець. Створив високотехнологічні підприємства – ТМ «Наша Пекарня» і ТОВ «Наш Млин», забезпечивши роботою понад 100 працівників. Меценат та благодійник. Голова опікунської ради дитячого соціально-реабілітаційного центру «Наді...
Різне
Критична маса у ядерній фізиці - мінімальна кількість речовини, що ділиться, яка потрібна для початку самопідтримуваної ланцюгової реакції поділу. Тобто, переводячи на загальнодоступну мову, щоб добряче бабахнуло, потрібно довести до критичної маси. А сам термін «критична маса» можна розуміти по-нашому - двояко. Ось вам перший приклад: я так розумію, що у суспільстві вже виникла певна мінімальна, на жаль, критична маса людей, які розумно оцінюють стан спра...
Культура
Шанувати пам’ять Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії заведено 30 вересня. Легенда говорить, що маленьких доньок християнки Софії стратили за віру. Свята Софія довго оплакувала своїх доньок після їхньої смерті. Ось чому зазвичай цього дня завжди прохолодна погода та йде дощ, ніби плаче Софія. Тож нехай у кожного з нас буде нетлінна віра у добро, чиста надія на краще та життєдайна любов, яка завжди перемагає.
Культура
Ця зустріч відбулася два роки тому. З тих пір помінялося дуже багато. У Мгарі, як і в багатьох інших селах, що ввійшли до Засульської ОТГ оптимізували ФАПи, школи, дитсадки і бібліотеки. Бібліотечний фонд Мгарської бібліотеки передали до Вільшанки і тепер залишається тільки згадати, як же було всього два роки тому: -«Бібліотека - моя душа», говорить Наталія Григорівна Шабля, яка більше тридцяти років працювала бібліотекарем у Мгарській сільській бібліотеці...
Різне
Як повідомляє волонтер Лубенської благодійної організації "БФ" МЕЛЕК" Інна Пісня, окрім маскувальних сіток, виготовлених власноруч, та найнеобхіднішого для наших воїнів, цього разу їм доставлять ще й солодкі кавуни. Продукцію з баштану Олексія Коваленка на фронт доставляє волонтер Кость Перекопний.