09:50, 31 жовтня 2019 р.

Історія свята Halloween

Історія свята Halloween

Історія свята Halloween
Якщо вам здається, що Китайський новий рік під кінець календарної зими - це трохи дивно, то не читайте далі цю страшну історичну казку. Адже свято Halloween зобов'язаний своїм виникненням куди більш дивним речам. Річ у тому, що в далекі дохристиянські часи стародавні кельти з Північних країн взагалі визнавали тільки дві пори року - зиму і літо. І рік у них закінчувався на 31-му жовтня. Саме в цей день вважалося, що на всю Землю опускається зима, а значить, пора збирати урожай і готуватися до морозів.
А ось вночі з 31 жовтня на 1 листопада починалися страшні речі: відкривалися ворота світу мертвих і світу живих, і потойбічні сутності могли сміливо ступати на землю. Але кельти були народом не з лякливих, тому знали Лайфхак (як це ми зараз можемо назвати) для відлякування непроханих гостей. Якщо уявити себе на їхньому місці, то чек-лист до дії був би такий:

Погасити вогонь у всьому будинку.
Біля будинку розкласти смакоту і частування - «хабара» для духів.
Одягнутися в звірячу шкуру, зимові черевики (про всяк випадок, адже завтра зима) і попрямувати до загального вогнища, попередньо розлученій друїдами.
Принести в жертву тварину. Адже, як то кажуть, «або ти хтось, або тебе».
Взяти собі частинку священного вогню і принести у свій будинок, акуратно помістити його в гарбуз.
Якщо всі пункти виконані, то можна було бути впевненим в захищеності від злих духів і їх злісного впливу.

Кельти жили за такою системою до початку нової ери, поки їх територію не завоювали римляни, попутно захопивши собі місцеві традиції й свята. До 313 року всі жили спокійно в контексті язичництва. Але потім християнство отримує рівноправність, а Римська імперія через сотню з хвостиком років - падіння.

Через 2 століття (VI століття) на горизонті з'являється римський папа Боніфацій IV. В поле його дій потрапляє храм Пантеон, що раніше належав язичникам. Він його освячує в честь Богородиці та всіх мучеників. Народ сприйняв цю подію позитивно і підніс цей день в розряд свят, давши йому статус «Дня всіх Святих».

Знову через 2 століття на горизонті з'являються зміни: на цей раз папа Григорій III бере борозни правління у свої руки та переносить дату Дня Всіх Святих на 1 листопада. А фінальний акорд у всій історії ставить вже Григорій IV, який вводить цей день в розряд загальних святкувань католицької церкви, присвячених Всім святим.

Слід зазначити, що без фонетичних баталій також не обійшлося. Ну як баталій, скоріше - історичних змін. Спочатку в кельтської традиції ніч з 31 жовтня на 1 листопада називалася Самайн (Самхейн в інших перекладах). У римську епоху вже з'являється термін «All Hallows Even» («Меса Всіх Святих», якщо бути дослівними). Але потім людська пристрасть до скорочень «взяла своє» і назва скоротили до Hallowe'en. А в наш час він уже відомий як Halloween.
Ну якщо вже і наближати свято до рідного, то однозначно найрідніший він в Мексиці.
1 і 2 листопада в Мексиці відзначають одне з найграндіозніших і барвистих свят - День Мертвих (Dia de los Muertos). Як виявилося, саме в Оахаці і її околицях він проходить з особливим розмахом. Тисячі туристів приїжджають сюди подивитися на урочисте свято мертвих душ і їх живих родичів.
У мексиканців особливе ставлення до смерті. Мало того, що вони її не бояться, так ще й жартують частенько над цим неминучим подією. Черепа, скелети - невіддільна частина їх повсякденного життя. Чого тільки одна колоритна Катріна варто. Хто це, запитаєте ви? Катріна - це мила жінка-скелет в шикарному капелюшку. Її образ дуже популярний в Мексиці й зустрічається повсюдно, навіть на одній зі знаменитих фресок Дієго Рівери.
День же Мертвих - справжнісінький апофеоз відносин мексиканців, смерті й всяких потойбічних сил в цілому.

Це свято сягає своїм корінням ще в часи ольмеків та майя. Присвячений він пам'яті померлих і святкується з великим розмахом, захоплюючи всіх жителів в єдиний вир. Ніхто не залишається байдужим, ніхто не сидить удома. Вважається, що в ці дні душі померлих родичів відвідують рідний дім і їх намагаються зустріти з розпростертими обіймами, любов'ю і радістю. Ніхто не сумує і не журиться, та й, сказати чесно, мексиканці взагалі не люблять сумувати ні в які з днів. Щоб було веселіше, влаштовують паради, костюмовані ходи та прикрашають все навколо.
Що ж виходить? Виходить, що наполовину це свято зовні нагадує наші Великдень і Трійцю, наполовину - американський Хеллоуїн. З одного боку, мексиканці, крім запрошення покійних в будинок, натовпами відправляються на кладовища, щоб вшанувати своїх померлих родичів. Там вони наводять порядок, прикрашають все оберемками яскравих кольорів (одні ми називаємо чорнобривцями, інші - півниками). Плюс до цього печуть Хліб Мертвих (Pan de Мuerto) - аналог наших великодніх пасок. Ну, чим не Великдень? Хіба що не заведено сумувати. Навпаки, влаштовуються гучні концерти, театралізовані сценки, гуляння, в загальному, все веселяться від душі.

Навіть над могилами родичі згадують смішні та курйозні випадки з життя пішли й сміються від душі.
З іншого боку, мексиканці влаштовують костюмовані карнавали, що дуже нагадує «гарбузовий свято». Місце гарбузів займають черепа, а вулиці заповнюють юрби всіляких страховиськ: відьми, чаклуни, скелети, зомбі. Вбираються все: від малих дітей до похилого віку чоловіків і жінок.
Halloween в сучасному світі
Культовим для сучасності свято Хеллоуїн став в 19 столітті. Саме тоді багато ірландці вирішили перекочувати в Новий світ, попутно захопивши з собою святкові традиції. Все почалося зі США і Канади, поступово поширившись практично по всьому світу.

У цієї події є як свої прихильники, так і злісні ненависники. В основному все базується на релігійних моментах. Деякі християни вважають, що це свято - відгомін язичництва і традицій окультизму, але орієнтовані на Захід християни сприймають Хеллоуїн нейтрально, посилаючись на його шуточность і несерйозність.

Єдиного світового постанови щодо Halloween'а не існує, а ось ряд важливих питань вже сформувався.
Як відзначають Хеллоуїн в Америці, Німеччині, Франції та Україні?
В Америці це дійсно національне свято, оскільки приготування до нього починаються ще за місяць. Практично всі магазини змагаються в ефектності тематичних прикрас своїх вітрин, а жителі приватних будинків - в оформленні свого двору. При цьому карнавальні костюми, маски і декор буквально розлітаються, особливо в останні дні перед святом. Увечері діти викриваються в свої зловісні наряди і починають хід по довколишніх будинків. Кошики у вигляді гарбузів і фраза «Trick or trit» з їхніх вуст - обов'язкові.

Не менш цікавий німецький варіант Хеллоуїна. Всі дії там зосереджуються в замку Франкенштейна. Натовпи зомбі, відьом і казкової нечисті влаштовують собі карнавал, заповнюючи всю територію замку і прилеглої округи. Кожен квадратний метр наповнений жахом і атмосферою потойбічного світу. Що сказати, німці дійсно знають толк в добротному хоррорі.

Варто окремо згадати про Францію. Адже 31 жовтня відомий всьому світу Діснейленд з казкового і світлого місця перетворюється на справжню обитель зла. Крім параду зомбі тут влаштовуються справжні баталії, в яких визначається найефектніший тематичний костюм.

Звичайно, не можна обійти стороною Хеллоуїн в Україні. Хоча для нас він відносно новий і не звичний до християнського менталітету, але молодим людям всіляко припав до душі. Різні шоу-програми в багатьох закладах, тематичні вечірки в клубах і кафе, домашні святкування і масові міські ходи зомбі - це все свідчить про те, що Halloween по всій Україні раді прийняти в якості офіційного цікавого свята.

3. Які є обов'язкові атрибути свята?
А тепер прийшов час пройтися по найцікавішого - з чим же у нас асоціюється Хеллоуїн і без будь атрибутів він просто неможливий.

Отже, список обов'язкових предметів такий:

Гарбуз.
Або, якщо бути точніше, світильник Джека. Звичайна гарбуз з вирізаною зловісної посмішкою, всередині якої розміщена свічка (або шматочок вуглинки, якщо вам сильно хочеться підтримати традицію) - створити «світильник» дуже просто. За легендою, цей предмет повинен допомогти душам знайти свій шлях в чистилище. За фактом, це must have Гелловіну інтер'єру.

2. Солодощі.

Якщо ви думали, що фраза «Trick or trit» - це уривок з якогось заклинання, то все трохи по-іншому. У перекладі на нашу мову це подібно вимогу «Солодощі або смерть», або «Гаманець або смерть» (у кого які прерогативи). Тому настійно вам рекомендуємо запастися парою кілограм цукерок, чекаючи приходу святкуючих дітей.

Речі, без яких Хеллоуїн неможливий

3. Костюм.

Часом вам може здаватися, що ваш ранковий Невиспаний вид - вже відмінний варіант костюма для Хеллоуїна. Але 31 жовтня вам доведеться з цим або добре постаратися, або витратитися на костюм. Для невеликої вечірки досить буде моторошної маски або макіяжу, а ось якщо хочете провести свято ефектніше, то підберіть собі оригінальний маскарадний наряд. Виснажені негараздами потойбічного світу зомбі, аристократичного виду вампіри, герої культових фільмів жахів - варіантів мільйон.
Для більшої ефектності ходи дівчата можуть підібрати осіннє взуття на підборах, особливо, якщо вони не особливо вміють на них ходити. А якщо відчуваєте, що вночі треба буде тікати від нечисті або активно сменівать місця святкування, то нічого кращого черевик або кросівок на знайти.

4. Музика.

Визнаним гімном Хеллоуїна є композиція Денні Ельфман «This Is Halloween», що стала саундтреком до культового мультфільму «Кошмар перед Різдвом». Її переспівали світові виконавці з США і Китаю, які зробили композицію всесвітньо відомою.

Якщо брати ширше, то основні риси свята в музичному середовищі визначило творчість групи Midnight Syndicate. Атмосферні композиції з моторошними спецефектами - це саме те, що потрібно слухати в цю моторошну ніч.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#свята традиції історія інших країн
live comments feed...