Виставка до Дня пам’яті жертв Голодоморів України

До Дня пам’яті жертв Голодоморів України в галереї образотворчого мистецтва Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького у вітражах представлено виставку «Спротив геноциду»,  створену Українським інститутом  національної пам’яті, Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центром досліджень визвольного руху, Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору – геноциду 1932 – 1933 років в Україні.

У передньому слові Володимира Тиліщака, заступника Голови Українського інститут пам’яті, керівника авторського колективу, до книги-каталогу виставки «Спротив геноциду» сказано:

« Побутує міф про відсутність спротиву українських селян більшовицьким грабіжникам напередодні та під час Голодомору 1932-1933 років. Насправді сотні тисяч українців боролися, відстоювали право на свободу та життя, зокрема, і зі зброєю в руках.

Саме страх перед українським визвольним рухом штовхнув Й. Сталіна і його оточення до вчинення злочину Голодомору – геноциду Українського народу у 1932-1933 роках. Шляхом винищення частини українського суспільства Сталін планував зупинити зростання національної свідомості українців, перетворити наших предків на «радянських людей».

Незважаючи на вчинене вбивство голодом мільйонів українців, спротив тоталітарному режиму продовжувався, набираючи різних форм. Саме завдяки цьому спротиву у 1991 році Україна змогла стати на шлях незалежності.

Проте досі багато сторінок того спротиву, який упродовж десятиліть чинили українці комуністичному тоталітарному режимові, залишаються малознаними широкому загалу.

Український інститут національної пам’яті одним із своїх завдань бачить донесення до широких кіл громадськості відомостей про боротьбу українського народу за свободу і незалежність та опір тоталітарним режимам в Україні у ХХ столітті. Одним із кроків у цьому напрямку стало створення до 81-х роковин Голодомору 1932-1933 років фотодокументальної виставки «Спротив геноциду», метою якої є продемонструвати масштаб і форми опору, який чинило українське суспільство сталінському тоталітарному режиму у 1920 – на початку 1930 років.

Виставка створена Українським інститутом національної пам’яті спільно із Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центром досліджень визвольного руху та Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору – геноциду 1932-1933 років в Україні.

На стендах виставки і у цьому каталозі представлені унікальні документи та фото, які розкривають форми, методи спротиву, його розмах. Багато документів оприлюднені вперше.

У виставці використано матеріали галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г.С. Пшеничного, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, державних архівів Вінницької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Херсонської, Хмельницької, Чернігівської областей, Українського центру народної культури «Музей Івана Гончара» та Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України.

Автори виставки висловлюють щиру подяку всім тим, хто долучився до створення та експонування виставки.

Сподіваємося, що виставка і цей її каталог не лише допоможе ознайомитися із трагічними і героїчними сторінками минулого України, але й стануть поштовхом для подальших наукових розвідок істориків, дослідників та краєзнавців.»

Галерея мистецтв вітраж виставка голодомор
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Повідомлення із засідання комісії ТЕБ та НС, яке відбулося 17 вересня у міськвиконкомі: «За словами медиків, присутніх на засіданні комісії, ситуація із захворюванням на COVID-19 носить загрозливий характер. Кількість тих, хто має вже підтверджений діагноз та тих, хто має підозру на захворювання невпинно ростє. Вже зараз, станом на 17 вересня, в інфекційному відділенні перебуває 31 особа, ще 19 лікуються амбулаторно. Є хворі з досить складним перебігом хво...
Суспільство
Лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адмістрації № 02.2-18/8042 від 15.09.2020р. З метою забезпечення своєчасного нарахування та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг з початку опалювального періоду органами соціального захисту населення області наразі проводиться підготовча робота. Просимо звернути увагу на слідуючі питання. Для одержувачів пільг на оплату житлово-комунальних посл...
Суспільство
Сучасні сервіси, що запроваджуються органами державної влади, кожного дня приваблюють все більше користувачів, котрі швидко переконуються у їх перевагах. Особливо позитивні відгуки залишають громадяни, які відчули радість батьківства. «Свідоцтво про народження дитини зараз можна отримати у закладі охорони здоров’я. Кількість батьків, що вже вподобали дану послугу постійно зростає. Так, з початку року на Полтавщині у пологовому будинку перший документ отрим...
Культура
Далекого 988 року за указом київського князя Володимира Святославовича були засновані Лубни, як одна з фортець посульської оборонної лінії для захисту південних кордонів Київської Русі від нападів степових завойовників. З тих пір віки промчалися над сивочолими Лубнами, які наповнювалися славою своїх видатних синів і доньок. Тут Северин Наливайко боровся за волю народу, діяв Лубенський козачий полк на чолі з полковником Зеленським, Раїна Вишневецька у 1619...
Суспільство
Останнім часом всі помітили, наскільки збільшився автомобільний трафік у Лубнах. Особливо вранці, коли виникають навіть автокорки на вулицях міста. Це одна проблема. А інша та, що по місту безперешкодно рухаються транзитні великовагові фури, розбиваючи і без того пошкоджене покриття місцевих магістралей. Торохтять величезними причепами по наших ямах такі авто і все ніби так і потрібно. Нікому із чиновників не спадає чомусь на думку, припинити такий стан ре...
Суспільство
Під час придбання будь-яких лікарських препаратів в аптеці покупець фактично укладає договір роздрібної купівлі-продажу, а отже, в такому випадку виникають права та обов’язки, що передбачені нормами цивільного законодавства України. Згідно з чинним законодавством, на території України забороняється реалізація (відпуск) громадянам неякісних лікарських засобів або таких, термін придатності яких минув, або на які відсутній сертифікат якості, що видається виро...
Пригоди
У місті Лубни, поблизу однієї зі шкіл, чоловік відкрито заволодів мобільним телефоном у малолітнього хлопця. Поліція встановила ймовірного грабіжника. Ним виявився місцевий 34-річний чоловік.  Про це повідомляють в Відділі комунікації поліції Полтавщини. До поліції за допомогою звернулася мати хлопчика. Вона повідомила, що її син пішов до школи, а вже через декілька годин на телефон сина почав відповідати незнайомий. За словами школяра, невідомий чоловік п...
Суспільство
Ось така цікава штукенція працює сьогодні на вулицях міста. Такий собі величезний пилосмок, яким працівники КП "Чисте місто" підбирають опале листя та сміття від бордюрів. Тепер рідше доводиться збирати сміття лопатами, механізація нарешті дійшла і до Лубен! Скоро почнеться справжній листопад, то ж роботи для пилосмока вистачить.
Новини компаній
Відтепер за будівництвом нової об’їзної дороги до Трускавця можна спостерігати в онлайн-режимі. Завдяки новій камері відеоспостереження, яку компанія Qtek встановила у Модричах. 26 серпня стартувало масштабне будівництво нової дороги до Трускавця, яка з’єднуватиме місто-курорт із Дрогобичем та Львовом та замінить існуючу сьогодні, але офіційно перекриту ділянку дороги. На сьогоднішній день завершуються земляні та підготовчі роботи, на об’єкті щоденно працю...