Укуси кліщів: хвороба Лайма в Лубнах

 Хвороба Лайма — трансмісивна інфекція з широким поліморфізмом клінічних проявів.
Хвороба Лайма або Лайм-бореліоз — інфекційне трансмісивне захворювання, яке спричинюють спірохети роду Borrelia (як правило, Borrelia burgdorferi). Переносники борелій — кліщі роду Ixodes. Лайм-бореліоз характеризується циклічним перебігом, мультисистемністю уражень та широким поліморфізмом клінічних проявів різних стадій захворювання. У цій публікації висвітлено особливості клінічної картини та принципи менеджменту хвороби Лайма: від поетапної діагностики до специфічного лікування.
Особливості клінічної картини хвороби Лайма на різних стадіях захворювання
Імовірність укусу кліща і таким чином зараження хворобою Лайма найвищі в осіб, які проводять багато часу на відкритому повітрі (особливо у лісах, зонах лісопарку). Більшість випадків ранньої хвороби Лайма відмічають з травня по листопад — період найвищої активності іксодових кліщів. Лише 30% хворих можуть пригадати епізод укусу кліща.
Інкубаційний період становить 1–30 днів. Існують такі клінічні варіанти перебігу хвороби Лайма: рання локалізована, рання дисемінована та пізня хронічна стадії.
Рання локалізована стадія
Рання локалізована стадія виникає через 1–30 днів (в середньому через 7 днів) після укусу кліща та характеризується типовим ураженням шкіри у вигляді ізольованої мігруючої еритеми у місці інокуляції збудника (найчастіше пахвова, пахвинна та підколінна ділянки). У близько 1/3 випадків еритема не розвивається, що значно ускладнює своєчасну діагностику та лікування.
На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона гіперемії розширюється (мігрує), а центр — блідне. У деяких випадках мігруюча еритема може являти суцільне однорідне червоне тло. Як правило, мігруюча еритема — безболісний та несверблячий елемент. Місцева гіпертермія шкіри виникає рідко. Загальний стан хворого порушується рідко.
Без лікування мігруюча еритема зберігається близько 2–3 тиж. У 1/3 осіб захворювання самостійно завершується на цьому етапі, а у 2/3 переходить на наступний — у ранню дисеміновану стадію.
Рання дисемінована стадія
Рання дисемінована стадія виникає через 3–10 тиж після укусу кліща, триває кілька тижнів та є результатом гематогенного розповсюдження збудника. Характеризується розвитком шкірних (доброякісна лімфоцитома, множинні мігруючі еритеми), неврологічних (запаморочення, краніальні невропатії, зокрема параліч Белла, менінгізм, менінгіт), кістково-м’язових (мігруючі артралгії, міалгії), серцево-судинних (атріовентрикулярні блокади) проявів, а також ураженням очей (кон’юнктивіт, кератит, ірит). У ранній дисемінованій стадії хворі відзначають появу лихоманки та нездужання. Таким чином, рання дисемінована стадія хвороби Лайма характеризується полісистемністю уражень з тенденцією до самостійного зникнення клінічних проявів.
Пізня хвороба Лайма
Пізня, або хронічна, хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження, характеризується неврологічними та ревматологічними проявами з переважним ураженням однієї системи (кістково-м’язової — у вигляді артриту, нервової — у вигляді нейробореліозу, шкіри — у вигляді хронічного атрофічного акродерматиту та ін.). Клінічні прояви хронічної хвороби Лайма зумовлені розвитком аутоімунних реакцій, а не гематогенного поширення збудника. Більшість пацієнтів із хронічною хворобою Лайма не мали мігруючої еритеми в анамнезі, тож не були вчасно обстежені та не отримували специфічного лікування.
Лайм-артрит характеризується ураженням переважно великих суглобів (у 90% випадків — колінних) з періодами загострення та ремісії. Неврологічні ураження, характерні для пізньої стадії хвороби Лайма, включають підгостру енцефалопатію, хронічний прогресуючий енцефаломієліт, аксональную нейропатію, фіброміалгії, синдром Баннварта. Бореліозний енцефаломієліт виникає рідко та характеризується тяжким перебігом з розвитком геміпарезу, атаксії, судом, когнітивних порушень, дисфункції сечового міхура і втрати слуху. У 50% хворих із нейробореліозом розвивається мієліт.
Хронічний атрофічний акродерматит найчастіше виникає у жінок похилого віку, локалізується на дорсальних поверхнях рук, ніг, колін та ліктів.
Діагностика хвороби Лайма
За наявності класичної мігруючої еритеми лікування повинне бути розпочате негайно, проведення специфічної діагностики не є необхідним.
 Зі слів лікаря-інфікціоніста Валентини Крутько, хворобу Лайма ще називають барліозом. Зокрема почастішали випадки у нас на Україні.  Це пов'язано з тим,  що збудник борелія потрапляє до людини через укуси іксудових кліщів. Вони є переносниками хвороби. 
У зв'язку із зміною клімату, зима вже не настільки холодна, і вони не гинуть, як раніше, популяція цих кліщів величезна.
Перші випадки були зареєстровані у Львівській області, Волинській, Поліссі.  У нас було не так багато.
На даний час вже нараховано 8 випадків у місті Лубни. Це тільки офіційно зареєстровані. 
 Небезпечно ігнорувати лікування на первинному етапі.
Щоб уникнути укусів, потрібно носити закритий одяг, оглядати своє тіло після прогулянок в лісі,  рибалки,  походу за грибами. Вчасно звертатися до лікаря,  при виявленні кліща, не намагатися самостійно його витягти. 
  Із тяжких випадків захворювання, зареєстрованих на території Полтавської області, - суглобна форма ураження, та ураження нервової системи. 
кліщі збудники захворювань хвороба Лайма в Лубнах
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Так у Лубнах називається мікрорайон, де колись дислокувалася знаменита Чапаєвська дивізія. Вже давно розформована військова частина, але люди залишилися жити. Мікрорайон гарний, густонаселений, і здавалося б, повинен бути тут порядок. Та щось пішло не так. Біля пятиповерхівок вулиці Гвардійської на дитячому майданчику жодного разу за літо не скошували траву, вже кілька тижнів сміттєва урна стоїть переповнена сміттям і ніхто наче й не збирається навести лад...
Різне
Ідучи будь-яким містом, ви завжди звертали увагу, як цвітуть з початку літа та до пізньої осені багряні, жовті й вогняні чорнобривці. Ці квіти отримали назву «золото Діви Марії», вони були зображені навколо лику Діви Марії та символізували монети із золота. Існувала легенда, що коли втікали Марія та Йосип до Єгипту, їх переслідували злодії. Вони спіймавши їх, забрали гаманець, а в ньому замість золотих монет були квіти чорнобривців. Ці квіти застосовують у...
Політика
Напередодні місцевих виборів, що пройдуть в Україні 25 жовтня 2020 року, влада повністю змінила виборче законодавство. Нова виборча система настільки складна, що навіть експерти не можуть у ній розібратись. Якби робили все правильно, то виборча кампанія мала б початися за півроку – з широкомасштабної роз’яснювальної роботи. Однак її не було і немає. Така ситуація зручна для великих партій, які вже сидять у Верховній Раді. На тлі плутанини й незнання вони п...
Екологія
Саме так можна назвати те, що відбувається майже щодня – палають торфовища, ядуча пелена диму накриває села і відчувається в Лубнах. У селі Висачки люди особливо потерпають від диму, вранці, 24 вересня, горіння торфу було наскільки інтенсивне, що видимість в селі була у межах двадцяти метрів. Жити у такому смороді дуже шкідливо для здоров"я, але навіть якщо комусь стане зле, то лікаря у селі немає, а швидка допомога із Лубен буде їхати дуже довго. Дорога д...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
КП «Лубни-водоканал» просить абонентів терміново сплатити за послуги з водопостачання та водовідведення та оплатити борги за попередній період ( в разі наявності таких). В період карантину стрімко знизились надходження оплат за послуги від абонентів КП «Лубни-водоканал», тому підприємство не має коштів в повному обсязі розрахуватися за електроенергію. Наразі КП «Лубни-водоканал» попереджено про відключення об’єктів водопостачання від електроживлення і, як...
Освіта
Лубенська спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів N6 отримала чергову перемогу. Цей заклад на 4-му місці в обласному рейтингу результатів ЗНО серед 303 навчальних закладів Полтавщини! Це визначна перемога всього педагогічного колективу. Вітаємо!
Екологія
Дніпро обміліє вдвічі. Такі прогнози дають фахівці Інституту водних проблем і меліорації НААН. 5 років в країні фіксують маловоддя й посухи. У 2020 році річки обміліли настільки, що питання рекордного мілководдя вже двічі виносили на засідання РНБО. Адже це стало загрожувати національній безпеці. Україна має один з найнижчих в Європі показників забезпеченості водою. Якщо щорічний доступ до водних ресурсів становить менше за 1,7 тис. куб. м на людину, то це...
Культура
На правому березі річки Сліпорід розташоване мальовниче козацьке село Ісківці. Саме тут, у центрі, біля ошатного діючого будинку культури вже четверте століття росте дуб-велетень, який є пам’яткою природи. Чимало історичних подій довелося побачити йому, а його велетенська крона, наче голова мудрого старця, пам’ятає всі легенди Ісковець. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося вирватися з тяжкої турецької нево...