• Головна
 • Благовіщення Пресвятої Богородиці - прикмети, звичаї, традиції
10:15, 7 квітня 2020 р.

Благовіщення Пресвятої Богородиці - прикмети, звичаї, традиції

Благовіщення Пресвятої Богородиці - прикмети, звичаї, традиції

Благовіщення часто співпадало з початком роботи на землі, тому його сприймали як початок весни, момент остаточного відходу холодів. Подібний символізм сприяв зародженню обрядів і вірувань, пов'язаних з родючістю. Вважалося, що до цієї дати нічого не можна висаджувати і сіяти, так як земля ще спить.

Для підвищення та збереження врожаю в цей день предками виконувалися такі обряди:

 •  У печі спалювали дрова і отриману золу змішували з освяченою в церкві сіллю. Отриману суміш розкидали по кутах поля або городу. Вона була покликана захистити ділянку власника від недоброго ока, вберегти посадки від граду і шкоди, що завдається людьми.
 •  Освячення зерна. Підготовлені для посадки ярі старший чоловік у домі хрестив взятою в руки благовіщенською іконою і заговорював на врожай.
 •  Крихти від освяченого під час ранкової літургії хліба перемішувалися з насінням на посадку. Також з цією ж метою предки додавали до зернят трохи благовіщенської солі.

Для миру між членами сім'ї, благополуччя дому і здоров'я використовували такі прийоми:

 •  Кожен повинен був натщесерце з'їсти освячену проскуру і запити її взятою з церкви водою. Цей засіб повинен був захистити людину від хвороб і неприємностей, подарувати удачу та достаток.
 •  Заготівля благовіщенської солі. Кожен проживаючий в будинку член сім'ї повинен був взяти по жмені солі, яка згодом калилась з відповідним замовлянням-побажанням на сковороді і зсипалась в загальний мішечок. Ця суміш вважалася потужним засобом проти хвороб і захисним оберегом від недоброго ока. Її підсипали не тільки людям, але і використовували для тварин, птахів.
 •  Жінки, чий чоловік відрізнявся буйною вдачею або поганим характером, повинні були назвати його 40 разів «милим». Тоді, за повір'ям, він весь рік буде лагідний і люб'язний.

Що можна і що не можна робити в Благовіщення?

Благовіщення, як й інші церковні дванадесяті свята, має свої правила і обмеження. Деякі з них особливо суворі, наприклад, як заборона що-небудь робити.

В народі кажуть « На Благовіщення дівка косу не плете, птиця гнізда не в'є». З цим повір'ям пов'язана легенда про зозулю. В оповіді згадується, що цей птах не має будинку через те, що цілеспрямовано порушував заборону Господа. З тих пір зозуля змушена підкидати свої яйця у чужі гнізда і бути гнаною усіма.

Також не можна в благовіщенську добу виконувати наступні дії:

 •  Позичати або, навпаки, давати гроші і речі стороннім. Інакше ви можете втратити своє благополуччя, здоров'я, спокій і мир в родині. Цю вимогу слід дотримуватися неухильно, навіть якщо просить у вас людина добре знайома і вам незручно їй відмовити. Важливо стежити за тим, щоб у вас самих нічого не забрав з дому. Тому 7 квітня небажано запрошувати гостей. Відзначають свято звичайно сім'єю.
 •  Шити, плести. Нитка у багатьох народів світу асоціюється з життям, тому всякий, хто бере її в руки для роботи, може заплутати свою долю, внести проблеми і неприємності.
 •  Займатися своїми волоссям. Не можна не тільки стригтися, мити голову, але й навіть розчісуватися з причини небезпеки порушити свою долю. Також в якості покарання може випасти волосся.
 •  Одягати обновки. Нові речі швидко порвуться або непоправно зіпсуються, а протягом року не буде можливості придбати інші. Дівчата, які порушили заборону, до наступного Благовіщення не вийдуть заміж.
 •  Не починають щось нове. В іншому випадку успіху в справах не буде. Сучасна прикмета, яка говорить про те, що в понеділок не можна починати серйозні речі (будівництво, бізнес і т. д.) в давнину мала інше трактування. Раніше вважалося, що не слід братися за будь-яку справу у день тижня, коли припадає  Благовіщення. 

Слід цей день провести так, як хотілося б. За повір'ям вважається, що як провести це свято, таким буде і весь рік. Тому не варто на Благовіщення ображатися, сваритися з оточуючими вас людьми. Навпаки – необхідно провести добу в гарному, світлому настрої. Не залишайтеся на самоті. Людям, у яких є домашні тварини, бажано нагодувати їх добре. У їжу слід додати крихти освячених проскур. Таким чином, господар захищає не тільки себе, але і своїх улюбленців від хвороб на майбутній період.

Народні прикмети на Благовіщення

У предків існувала велика кількість прикмет, пов'язаних з Благовіщенням. До нас дійшли багато з них, наприклад, про погоду:

 •  Якою вона буде 7 квітня, такою буде і на Великдень. Крім того, якщо в цей день лежить сніг, то його можна буде побачити в полі і на Єгорія (6 травня);
 •  вранці випаде іній або туман – до сприятливого для врожаю влітку, хорошим у цьому відношенні знаком також вважався сильний вітер;
 •  дощ – літо та осінь будуть грибними; гроза – до спекотних літніх місяців;
 •  безвітряна сонячна погода – до частих гроз; не видно на вулицях літаючих ластівок – весна буде холодною і затяжною;
 •  якщо ніч на Благовіщення тепла, то і весна прийде дружно, без серйозних заморозків.

Народні прикмети та спостереження стосувалися не тільки погоди, але і життя людини. Існувала думка, що:

 •  Хто нап'ється в благовіст, у того в роду будуть гіркі п'яниці.
 •  У того, хто розпалить піч, станеться найближчим часом пожежа.

Яким прикметам вірити, а яким – ні, кожна людина вирішує сама, а Благовіщення нехай принесе у ваш дім радість.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...