Благовіщення Пресвятої Богородиці - прикмети, звичаї, традиції

Благовіщення часто співпадало з початком роботи на землі, тому його сприймали як початок весни, момент остаточного відходу холодів. Подібний символізм сприяв зародженню обрядів і вірувань, пов'язаних з родючістю. Вважалося, що до цієї дати нічого не можна висаджувати і сіяти, так як земля ще спить.

Для підвищення та збереження врожаю в цей день предками виконувалися такі обряди:

 •  У печі спалювали дрова і отриману золу змішували з освяченою в церкві сіллю. Отриману суміш розкидали по кутах поля або городу. Вона була покликана захистити ділянку власника від недоброго ока, вберегти посадки від граду і шкоди, що завдається людьми.
 •  Освячення зерна. Підготовлені для посадки ярі старший чоловік у домі хрестив взятою в руки благовіщенською іконою і заговорював на врожай.
 •  Крихти від освяченого під час ранкової літургії хліба перемішувалися з насінням на посадку. Також з цією ж метою предки додавали до зернят трохи благовіщенської солі.

Для миру між членами сім'ї, благополуччя дому і здоров'я використовували такі прийоми:

 •  Кожен повинен був натщесерце з'їсти освячену проскуру і запити її взятою з церкви водою. Цей засіб повинен був захистити людину від хвороб і неприємностей, подарувати удачу та достаток.
 •  Заготівля благовіщенської солі. Кожен проживаючий в будинку член сім'ї повинен був взяти по жмені солі, яка згодом калилась з відповідним замовлянням-побажанням на сковороді і зсипалась в загальний мішечок. Ця суміш вважалася потужним засобом проти хвороб і захисним оберегом від недоброго ока. Її підсипали не тільки людям, але і використовували для тварин, птахів.
 •  Жінки, чий чоловік відрізнявся буйною вдачею або поганим характером, повинні були назвати його 40 разів «милим». Тоді, за повір'ям, він весь рік буде лагідний і люб'язний.

Що можна і що не можна робити в Благовіщення?

Благовіщення, як й інші церковні дванадесяті свята, має свої правила і обмеження. Деякі з них особливо суворі, наприклад, як заборона що-небудь робити.

В народі кажуть « На Благовіщення дівка косу не плете, птиця гнізда не в'є». З цим повір'ям пов'язана легенда про зозулю. В оповіді згадується, що цей птах не має будинку через те, що цілеспрямовано порушував заборону Господа. З тих пір зозуля змушена підкидати свої яйця у чужі гнізда і бути гнаною усіма.

Також не можна в благовіщенську добу виконувати наступні дії:

 •  Позичати або, навпаки, давати гроші і речі стороннім. Інакше ви можете втратити своє благополуччя, здоров'я, спокій і мир в родині. Цю вимогу слід дотримуватися неухильно, навіть якщо просить у вас людина добре знайома і вам незручно їй відмовити. Важливо стежити за тим, щоб у вас самих нічого не забрав з дому. Тому 7 квітня небажано запрошувати гостей. Відзначають свято звичайно сім'єю.
 •  Шити, плести. Нитка у багатьох народів світу асоціюється з життям, тому всякий, хто бере її в руки для роботи, може заплутати свою долю, внести проблеми і неприємності.
 •  Займатися своїми волоссям. Не можна не тільки стригтися, мити голову, але й навіть розчісуватися з причини небезпеки порушити свою долю. Також в якості покарання може випасти волосся.
 •  Одягати обновки. Нові речі швидко порвуться або непоправно зіпсуються, а протягом року не буде можливості придбати інші. Дівчата, які порушили заборону, до наступного Благовіщення не вийдуть заміж.
 •  Не починають щось нове. В іншому випадку успіху в справах не буде. Сучасна прикмета, яка говорить про те, що в понеділок не можна починати серйозні речі (будівництво, бізнес і т. д.) в давнину мала інше трактування. Раніше вважалося, що не слід братися за будь-яку справу у день тижня, коли припадає  Благовіщення. 

Слід цей день провести так, як хотілося б. За повір'ям вважається, що як провести це свято, таким буде і весь рік. Тому не варто на Благовіщення ображатися, сваритися з оточуючими вас людьми. Навпаки – необхідно провести добу в гарному, світлому настрої. Не залишайтеся на самоті. Людям, у яких є домашні тварини, бажано нагодувати їх добре. У їжу слід додати крихти освячених проскур. Таким чином, господар захищає не тільки себе, але і своїх улюбленців від хвороб на майбутній період.

Народні прикмети на Благовіщення

У предків існувала велика кількість прикмет, пов'язаних з Благовіщенням. До нас дійшли багато з них, наприклад, про погоду:

 •  Якою вона буде 7 квітня, такою буде і на Великдень. Крім того, якщо в цей день лежить сніг, то його можна буде побачити в полі і на Єгорія (6 травня);
 •  вранці випаде іній або туман – до сприятливого для врожаю влітку, хорошим у цьому відношенні знаком також вважався сильний вітер;
 •  дощ – літо та осінь будуть грибними; гроза – до спекотних літніх місяців;
 •  безвітряна сонячна погода – до частих гроз; не видно на вулицях літаючих ластівок – весна буде холодною і затяжною;
 •  якщо ніч на Благовіщення тепла, то і весна прийде дружно, без серйозних заморозків.

Народні прикмети та спостереження стосувалися не тільки погоди, але і життя людини. Існувала думка, що:

 •  Хто нап'ється в благовіст, у того в роду будуть гіркі п'яниці.
 •  У того, хто розпалить піч, станеться найближчим часом пожежа.

Яким прикметам вірити, а яким – ні, кожна людина вирішує сама, а Благовіщення нехай принесе у ваш дім радість.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Так у Лубнах називається мікрорайон, де колись дислокувалася знаменита Чапаєвська дивізія. Вже давно розформована військова частина, але люди залишилися жити. Мікрорайон гарний, густонаселений, і здавалося б, повинен бути тут порядок. Та щось пішло не так. Біля пятиповерхівок вулиці Гвардійської на дитячому майданчику жодного разу за літо не скошували траву, вже кілька тижнів сміттєва урна стоїть переповнена сміттям і ніхто наче й не збирається навести лад...
Різне
Ідучи будь-яким містом, ви завжди звертали увагу, як цвітуть з початку літа та до пізньої осені багряні, жовті й вогняні чорнобривці. Ці квіти отримали назву «золото Діви Марії», вони були зображені навколо лику Діви Марії та символізували монети із золота. Існувала легенда, що коли втікали Марія та Йосип до Єгипту, їх переслідували злодії. Вони спіймавши їх, забрали гаманець, а в ньому замість золотих монет були квіти чорнобривців. Ці квіти застосовують у...
Політика
Напередодні місцевих виборів, що пройдуть в Україні 25 жовтня 2020 року, влада повністю змінила виборче законодавство. Нова виборча система настільки складна, що навіть експерти не можуть у ній розібратись. Якби робили все правильно, то виборча кампанія мала б початися за півроку – з широкомасштабної роз’яснювальної роботи. Однак її не було і немає. Така ситуація зручна для великих партій, які вже сидять у Верховній Раді. На тлі плутанини й незнання вони п...
Екологія
Саме так можна назвати те, що відбувається майже щодня – палають торфовища, ядуча пелена диму накриває села і відчувається в Лубнах. У селі Висачки люди особливо потерпають від диму, вранці, 24 вересня, горіння торфу було наскільки інтенсивне, що видимість в селі була у межах двадцяти метрів. Жити у такому смороді дуже шкідливо для здоров"я, але навіть якщо комусь стане зле, то лікаря у селі немає, а швидка допомога із Лубен буде їхати дуже довго. Дорога д...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
КП «Лубни-водоканал» просить абонентів терміново сплатити за послуги з водопостачання та водовідведення та оплатити борги за попередній період ( в разі наявності таких). В період карантину стрімко знизились надходження оплат за послуги від абонентів КП «Лубни-водоканал», тому підприємство не має коштів в повному обсязі розрахуватися за електроенергію. Наразі КП «Лубни-водоканал» попереджено про відключення об’єктів водопостачання від електроживлення і, як...
Освіта
Лубенська спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів N6 отримала чергову перемогу. Цей заклад на 4-му місці в обласному рейтингу результатів ЗНО серед 303 навчальних закладів Полтавщини! Це визначна перемога всього педагогічного колективу. Вітаємо!
Екологія
Дніпро обміліє вдвічі. Такі прогнози дають фахівці Інституту водних проблем і меліорації НААН. 5 років в країні фіксують маловоддя й посухи. У 2020 році річки обміліли настільки, що питання рекордного мілководдя вже двічі виносили на засідання РНБО. Адже це стало загрожувати національній безпеці. Україна має один з найнижчих в Європі показників забезпеченості водою. Якщо щорічний доступ до водних ресурсів становить менше за 1,7 тис. куб. м на людину, то це...
Культура
На правому березі річки Сліпорід розташоване мальовниче козацьке село Ісківці. Саме тут, у центрі, біля ошатного діючого будинку культури вже четверте століття росте дуб-велетень, який є пам’яткою природи. Чимало історичних подій довелося побачити йому, а його велетенська крона, наче голова мудрого старця, пам’ятає всі легенди Ісковець. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося вирватися з тяжкої турецької нево...