• Головна
  • Вербна неділя: як святкувати і що не можна робити
12:07, 12 квітня 2020 р.

Вербна неділя: як святкувати і що не можна робити

Вербна неділя: як святкувати і що не можна робити

 Вербна неділя — неділя, яка припадає за 7 днів до Великодня.

Великий Тиждень, який ще називається Страсним, розпочинається Вербною неділею.

Вербну неділю в Україні відзначають 12 квітня.

Історія свята

Згідно з переказами, цього дня Ісус відвідав Єрусалим, а місцеві жителі зустрічали його, коли він в’їжджав у місто на ослі, вистилаючи дорогу пальмовими гілками і викрикуючи «Осанна!». Таким чином, Ісуса народ визнав Месією, а також це подія – символ входу сина людського до Раю. Саме Вербна неділя, як свято, вважається одним з найстаріших.

Про нього можна знайти згадки ще в ІІІ столітті. Тоді свято мало іншу назву – Квітна неділя. Але з часом, коли воно почало перетинатися вже з народними традиціями, то назву отримало на честь того, що приблизно в цей час починали розпускатися гілки верби. Так ми і отримали Вербну неділю.

Традиції свята

Звичайно, в цей день проводиться богослужіння. Але в Вербну неділю воно особливе – люди повинні були взяти з собою гілочки верби. Це робиться в честь того, що Ісус увійшов у Єрусалим. І кожен, хто прийшов до церкви в цей день, повинен простояти до кінця богослужіння із запаленою свічкою. А, мабуть, найголовніша традиція цього свята також пов’язана саме з вербними гілочками. Люди обов’язково намагалися їх освятити в церкві. Зазвичай священики роблять це вже в кінці самого богослужіння, після того, як буде прочитано Євангеліє. Саме ці гілочки і символізують перемогу життя над смертю, тому бажаючих освятити їх зазвичай дуже багато. До речі, викидати ці гілочки ні в якому разі не можна, коли вони зовсім зів’януть їх прийнято спалювати. Після того, як вербові гілочки освятяться, за традицією треба торкнутися ними одне одного промовляючи: Не я б’ю, верба б’є. Від нині за тиждень – Великдень. Така давня традиція нагадує, що Воскресіння Христове наближається.

Що потрібно робити у Вербну неділю

 Сьогодні треба перебувати вдома у колі рідних вам людей. Вербові гілки, посвячені в церкві, треба поставити вдома біля ікони або ж десь у кутку. Там вони мають простояти увесь рік. За церковними традиціями, вони захищають дім від злих очей та пожежі. Потрібно постаратися відійти від маячні, очиститися духовно, помолитися і підготуватися до Страсної седмиці.

Що не можна робити у Вербну неділю

 Не можна виконувати фізичну роботу, шити, в'язати, вишивати, займатися прибиранням і пранням. Всі страви потрібно приготувати заздалегідь через те, що кухонні клопоти теж під забороною. Вживати міцний алкоголь та влаштовувати гучні гуляння. Не рекомендується встрявати у сварки та думати про погане. Не можна їсти м’ясо, яйця та молочні продукти. Їжа на столі повинна бути скромною. Виняток становлять риба, рослинна олія та трохи кагору. Не можна у Вербну неділю проводити поминальний обід.

Прикмети на Вербну неділю

Якщо на Вербну неділю йде дощ - варто чекати хорошого врожаю. Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів. У Вербну неділю вдарив мороз – рік принесе багато пшениці. Вдариш по тілу гілочкою верби — буде міцне здоров’я весь рік. З’їсти «котик» свяченої верби — вирішиться важлива справа. На Вербну неділю варто подумати про дорогу людину — вона і прийде в гості. Посадиш кімнатну рослину на Вербну неділю — прийде багатство в будинок.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...