Лубенські Великодні історії

 Науковий співробітник Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького Тамара Дяченко ділиться з нами цікавими історичними фактами.

У дні Великодніх свят хочеться згадати справжнього «працівника духу» лубенського краю – музейника, етнографа та педагога Сергія Кульжинського, який поклав початок дослідженню древнього мистецтва писанки. Укладений ним багатоілюстрований каталог «Описание коллекции народных писанок» відомий у всьому світі майстрам та істинним поціновувачам мистецтва писанкарства.

Народився Сергій Климентійович 3 березня 1867 р. в місті Курську в родині дрібного службовця. Та батька свого він не знав, оскільки невдовзі після народження Сергія, не порозумівшись з дружиною, той залишив її з п’ятьма дітьми без засобів до існування. Тільки завдяки допомозі старшої сестри та братів він закінчив Курську гімназію, а згодом – фізико-математичний факультет Харківського університету. На останньому курсі він захопився фізичною географією та метеорологією і, щоб здобути кошти для продовження навчання за цими спеціальностями, юнак влаштовується домашнім вчителем у родині Скаржинських на хуторі Круглик під Лубнами. І цей куточок України стане для нього головним до останніх днів життя.

Виконуючи свої основні обов’язки з навчання дітей, він продовжує власні заняття з фізичної географії, метеорології та геології, стає дійсним членом цілого ряду наукових товариств. В той же час Сергія Климентійовича надзвичайно захоплює робота з впорядкування і розширення зібрання Лубенського музею Катерини Скаржинської, який було відкрито в Круглику 1885 року. Ставши після смерті Ф.І.Камінського завідувачем музею, Кульжинський в результаті пошуків збагачує його збірки, розробляє статут. Та найбільшим досягненням була підготовка до друку і видання «Описания коллекции народных писанок».

Як відомо, перед своїм від’їздом до Швейцарії в 1906 р. Скаржинська подарувала зібрання свого музею Полтавському губернському земству. І нині окрасою Полтавського краєзнавчого музею ім. Кричевського є колекції з Круглика, де можна побачити експозицію з писанками, що їх збирав і представив світу С.К.Кульжинський.

Тоді ж, у 1906 році, разом з самою Катериною Миколаївною та її дітьми він від’їжджає до Європи. Повернувшись у 1914 р. в Україну, спочатку живе у Києві та Полтаві, а в 1916 р. повертається до Лубен.

Спочатку викладає у приватній гімназії Ольги Климової (доньки Скаржинської), у 1917-1920-х роках працює в лубенських школах. З 1 серпня 1921 р. по 21 вересня 1923 р. завідує Лубенським народним музеєм. А потому викладає в 4-ій трудовій школі, працює на посаді доцента та завідуючого кафедрою фізики Лубенського інституту соціалістичного виховання ( пізніше педагогічного інституту, який знаходився в приміщенні нинішньої десятої школи). У період свого життя в Лубнах Кульжинський мешкав у будинку по вулиці Гоголя, поруч з ним проживала і Катерина Миколаївна, яка відійшла у вічність 1932 року ( її пам’ять увічнено меморіальною дошкою на будинку).

Через усе життя Сергій Климентійович проніс у своєму серці почуття глибокої поваги і любові до цієї незвичайної жінки. Пізнавши гіркоту дитинства без батьківської турботи, він опікувався дружиною і синами наймолодшого сина Скаржинської - Ігоря, який також залишив свою родину без підтримки. Він допоміг хлопцям вступити до Київського університету, виростив їх порядними людьми.

Всеволод та Вадим Скаржинські полишили по собі добру славу як теоретики і практики геологічної науки. Кульжинський дуже болісно переживав період гітлерівської окупації і пішов за межу в 1943 р., так і не дочекавшись визволення міста, що стало йому рідним.

Похований він на старому цвинтарі по вул. Д.Сірика. У травні 2017 р. в нашому місті відбулась науково-практична конференція, присвячена науковій та музейній спадщині Сергія Кульжинського з нагоди 150-річчя від дня його народження.

Пізніше матеріали конференції побачили світ у збірнику наукових праць «Старожитності Посулля», з яким можна ознайомитись у міських бібліотеках. А на його могилі було встановлено пам’ятну плиту, де бачимо великодній кошик з писанками і поряд з біографічними даними напис «Основоположник вивчення мистецтва народної писанки». У каталозі писанок Сергія Кульжинського вміщено описи й ілюстрації 2219 писанок із колекції музею Скаржинської, що представляють різні регіони України та Південної Росії, є там також писанки із сіл Лубенського повіту. У радянські часи це самобутнє народне мистецтво перебувало у напівзабутті, і отримало друге життя вже в незалежній Україні.

Свого часу, в 1996 році, в Києві, в Національному Музеї літератури України мені пощастило побувати на виставці заслужених майстрів народної творчості України Оксани Білоус та Зої Сташук, які відтворили всю колекцію писанок з виданого Кульжинським каталогу. Зараз частина виконаних майстринями писанок зберігається у музеї писанкового розпису в Коломиї. Пізніше, у 2008 році, лубенці могли бачити відтворені за каталогом писанки на персональній виставці Оксани Білоус «Всесвіт у моїх долонях» у стінах нашої галереї образотворчого мистецтва. Нині Оксана Олексіївна займається відтворенням писанок з другої, невиданої частини каталогу Сергія Кульжинського, рукопис якого зберігається у США. Відрадно, що в нашому місті є люди, які захоплюються мистецтвом виготовлення писанки. Зокрема, молода мисткиня, член НСХУ Аліна Гончарова, яка практично на кожній своїй персональній виставці представляє композиції з писанками, а ще навчає виготовляти їх гуртківців на станції юних техніків і натуралістів. А доки триває карантин, і на сході України продовжуються військові дії, відкриймо сторінку інтернету, де в електронній бібліотеці «Україніка» на сайті Національної бібліотеки імені Вернадського можна ознайомитись з унікальним каталогом-дослідженням писанок С. Кульжинського, а також у вільний час переглянути численні майстер-класи з виготовлення писанок, побувати у творчій майстерні Оксани Білоус. І разом з дітьми до свята Воскресіння Христового виготовити свою писанку, куди вкласти найкращі і найсвітліші побажання здоров’я, миру, добра і любові.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Реклама
Позафракційний, безпартійний, депутат Полтавської обласної ради VII скликання. Народився 11.06.1975 року. Громадянин України. Освіта вища. Спеціальності: управління підприємством, публічне управління та адміністрування. Успішний підприємець. Створив високотехнологічні підприємства – ТМ «Наша Пекарня» і ТОВ «Наш Млин», забезпечивши роботою понад 100 працівників. Меценат та благодійник. Голова опікунської ради дитячого соціально-реабілітаційного центру «Наді...
Різне
Критична маса у ядерній фізиці - мінімальна кількість речовини, що ділиться, яка потрібна для початку самопідтримуваної ланцюгової реакції поділу. Тобто, переводячи на загальнодоступну мову, щоб добряче бабахнуло, потрібно довести до критичної маси. А сам термін «критична маса» можна розуміти по-нашому - двояко. Ось вам перший приклад: я так розумію, що у суспільстві вже виникла певна мінімальна, на жаль, критична маса людей, які розумно оцінюють стан спра...
Культура
Шанувати пам’ять Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії заведено 30 вересня. Легенда говорить, що маленьких доньок християнки Софії стратили за віру. Свята Софія довго оплакувала своїх доньок після їхньої смерті. Ось чому зазвичай цього дня завжди прохолодна погода та йде дощ, ніби плаче Софія. Тож нехай у кожного з нас буде нетлінна віра у добро, чиста надія на краще та життєдайна любов, яка завжди перемагає.
Культура
Ця зустріч відбулася два роки тому. З тих пір помінялося дуже багато. У Мгарі, як і в багатьох інших селах, що ввійшли до Засульської ОТГ оптимізували ФАПи, школи, дитсадки і бібліотеки. Бібліотечний фонд Мгарської бібліотеки передали до Вільшанки і тепер залишається тільки згадати, як же було всього два роки тому: -«Бібліотека - моя душа», говорить Наталія Григорівна Шабля, яка більше тридцяти років працювала бібліотекарем у Мгарській сільській бібліотеці...
Різне
Як повідомляє волонтер Лубенської благодійної організації "БФ" МЕЛЕК" Інна Пісня, окрім маскувальних сіток, виготовлених власноруч, та найнеобхіднішого для наших воїнів, цього разу їм доставлять ще й солодкі кавуни. Продукцію з баштану Олексія Коваленка на фронт доставляє волонтер Кость Перекопний.
Влада
Передвиборчі перегони до органів місцевого самоврядування стартували. Що переможе цього разу - здоровий глузд, виважені рішення людей, чи шалений адмінресурс і договорняки? Сьогодні ми всі живемо в тих умовах, які створили нам керівники, що були при владі кілька останніх років. Владні чиновники, які зібрали коло себе «своїх людей», створили цілі клани, які не реагують на проблеми простих людей, а тим більше всіма силами не допускають у владу людей прогреси...
Пригоди
27 вересня близько 19-ї години в Лубнах, на вулиці Садовій, сталася ДТП. Відомо, що водій автомобіля «Шевроле Авео» здійснив зіткнення з велосипедистом, 1959-го року народження. У результаті ДТП велосипедиста з травмами доставили до медичного закладу. Відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною 1 статті 286 (Порушення правил дорожнього руху) Кримінального кодексу України.
Суспільство
Отримання свідоцтва про народження дитини є своєрідною путівкою у життя. Більшість батьків знають, що задля успішної реалізації права малюка на перший документ, треба звернутися до органів державної реєстрації актів цивільного стану з відповідним пакетом паперів, зокрема з медичного закладу, де народилося чадо. Але що роботи родинам, у яких з певних причин дитина з’явилася на світ поза межами пологового будинку? За словами начальника Північно-Східного міжр...
Освіта
Так швидко промайнув місяць навчання першокласників у школі. Ці адаптаційні дні були найскладніші для малечі, яка вперше переступила шкільний поріг. Для вчителів початкових класів це також надзвичайно відповідальний період. Адже саме від педагогів залежить, чи ходитимуть діти на уроки із задоволенням. Учні 1-К класу Лубенської ЗОШ №1 відвідують школу з великим задоволенням. Адже їх перша вчителька Світлана Петраш - досвідчений педагог із багаторічним стаже...