10:59, 17 червня 2020 р.

Оцінюйте себе позитивно

 Оцінюйте себе позитивно

 Ефект помилкової унікальності - психологічний феномен, що полягає в тенденції індивіда недооцінювати поширеність серед інших індивідів здібностей і бажаної або такої, що приносить успіх, поведінки, характерних для нього. Ефект є когнітивним упередженням, тобто систематичною помилкою мислення в силу певних обставин.

Наприклад, якщо для індивіда характерно поступатися місцем у метро людям похилого віку (соціально бажана поведінка), то він буде схильний недооцінювати кількість інших індивідів, поступаються місцем в метро. Таке спотворене сприйняття поширеності своїх позитивних якостей дозволяє індивіду більш позитивно оцінювати образ Я, піднімаючи, таким чином, свою самооцінку. Індивіди більш комфортно відчувають себе, якщо відчувають свою унікальність. Вважається, що це наслідок схильності індивідів частіше приписувати собі позитивні якості, ніж негативні. Чим більше индивидуализирована поведінка, тим охочіше індивід недооцінює її поширеність.

За своєю суттю ефект помилкової унікальності протилежний ефекту помилкового консенсусу. Тобто, якщо індивід схильний переїдати на ніч, то йому здається, що так чинять багато людей (помилковий консенсус), тоді як його звичка приймати контрастний душ вранці буде здаватися йому не дуже поширеною серед інших людей (помилкова унікальність).

Обидва ефекти мають вплив на сприйняття людиною образу себе, на його самооцінку. Відповідно до цих ефектів індивіди більш схильні розцінювати свої негативні якості як норму, а позитивні - як виняток. Ефект помилкової унікальності, ефект помилкового консенсусу, а також ряд інших ефектів є частиною такого феномена в соціальній психології, як «схильність на користь свого Я». Даний феномен полягає в схильності індивіда краще ставитися до себе.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...