Росте покоління дітей, що не говорить

 Росте покоління дітей, що не говорить, 05361.com.ua

 У дитинстві багато хто з нас із задоволенням потішалися над приятелями, які не вимовляли звук «р» або над тими, хто кумедно свистів під час зміни молочних зубів. Однак сьогодні такі милі недоліки замінили більш серйозні проблеми з вимовою, мисленням і світоглядом молодого покоління. Краще живого спілкування для розвитку мовлення дитини немає нічого.

Наскільки добре говорять наші діти?

Діти, батьки яких сьогодні звертаються за мовною корекцією, дуже сильно відрізняються від дітей, народжених 10-15 років тому. Це зовсім інше покоління. Раніше у більшості малюків була порушена звуковимова. Завдання логопеда зводилося до того, щоб поставити правильні звуки, автоматизувати їх і диференціювати від інших, схожих за звучанням або артикуляційному укладу. Найчастіше потрібно коригувати шиплячі звуки й так звані сонорні звуки, в основному «л» і «р», рідше свистячі звуки. Вони відпрацьовувалися поетапно на різноманітному мовному матеріалі й поступово входили в мову дитини. На сьогодні діти, які мають потребу тільки в корекції звуковимови, зустрічаються все рідше і рідше. Зараз за допомогою звертаються батьки молодших дошкільнят, які в 3-3,5 і навіть в 4 роки практично не розмовляють. У них обмежений активний словник, пасивний словник також не відповідає віку. Звуковимова страждає, причому постановки вимагають навіть голосні звуки, наприклад «и» і голосні раннього онтогенезу, такі як «х», «ф», «в» і т. д. Зазвичай у таких дітей порушена складова структура слова: вони вимовляють слово частково, використовуючи або перший, або останній склад. Якщо слово вимовляється більш повно, то при цьому в ньому можуть зустрічатися заміни складів або перестановка їх місцями. Граматичний лад мовлення також не розвинений відповідно до віку, тобто малюки плутають займенники чоловічого і жіночого роду, закінчення дієслів, прикметників і т. д. Нині популярні такі фахівці, як: логопед-дефектолог, логопед-психолог і логопед-нейропсихолог — бо, окрім проблем з промовою, присутні й інші. Дефектолог, наприклад, займається корекцією когнітивних функцій: пам’яті, уваги та мислення. Працює над розвитком пізнавальної сфери дитини. Психолог, своєю чергою, допомагає розв’язувати проблеми в емоційно-вольовій сфері, коригує порушення мотивації, наприклад, зниження мотивації до контакту з оточенням.

Нова категорія фахівців, до послуг яких зараз дуже часто звертаються — нейропсихологи. Вони здатні ефективно працювати з такими дітьми, які не мають особливих зауважень з боку неврологів, демонструють кмітливість, розуміння мови, але їх власне мовлення істотно відстає від вікової норми. На даний час в логопедії фахівці орієнтуються у визначенні норми на праці 1980-х років. Згідно з ними, у дитини до 5 років, практично повністю формується мова, далі вона вдосконалюється, ускладнюється, але основні правила і мовні норми дитиною повинні вже бути засвоєні.

У нормі — дитина вимовляє всі звуки й слова правильно, має пасивний словниковий запас в кілька тисяч слів, її мова зрозуміла і послідовна. На жаль, сучасні діти говорять гірше, ніж їхні батьки в тому ж віці. Те, що старше покоління освоювало до 5 років, малюки XXI століття освоюють років до 6, а часом і пізніше. Щоб переглянути норми мовного розвитку, необхідно провести масштабну дослідницьку роботу. Зараз ми не маємо актуальних даних, але, оцінюючи об’єктивно молоде покоління, бачимо вихід в більш гнучку оцінку результатів логопедичної діагностики. Одним зі способів пристосуватися до мінливої ситуації є інклюзивна освіта. Вона сприяє інтеграції з особливими можливостями здоров’я в шкільний колектив, дозволяє освоювати загальноосвітні програми, мати більше шансів для соціалізації та психологічної адаптації.

Які причини й наслідки ситуації, що склалася?

На державному рівні причина таких змін сформульована як «генетична втома нації». Причин багато: це й екологія, якість повітря, води, їжі, і генетичні захворювання, і особливості перебігу вагітності, пологів, і ритм життя з наявністю стресів, і недоліки виховання, відсутність повноцінного спілкування батьків з дитиною, психологічна ситуація в сім’ї та т. д.

Що робити суспільству і, зокрема, батькам для порятунку покоління, що підростає?

Мабуть, більш усвідомлено підійти до вагітності. Це одна з перших цеглинок, що закладають здоров’я і добробут дитини. Мінімум стресів під час вагітності, дбайливе ставлення до психіки майбутньої матері, комфортний режим і повноцінне харчування. Нічого нового, проте сучасні жінки цим часто нехтують. Особливо ця порада стосується жінок, які живуть у великих містах. Якщо говорити про пологи, то найкращий спосіб — це, звичайно, той, який задумала сама природа. Якщо є така можливість і лікарі не наполягають на кесаревому розтині, використанні анестезії, то природні пологи повинні бути в пріоритеті. У процесі росту малюка батьки повинні створити йому всі умови для гармонійного розвитку.

Якщо у вас немає досвідчених бабусь або особистого досвіду, почитайте про етапи розвитку дітей в літературі, ведіть щоденник. Записуйте в нього, в якому віці вперше перевернулася ваша дитина, сіла, почала повзати. У перший рік життя найголовніший орієнтир — це фізичний розвиток малюка, увага до цієї сфери дозволить вам помітити, якщо щось йде не так, і вчасно звернутися до фахівця. Щоденні заняття нівелюють більшість виявлених на цьому етапі проблем розвитку. Наприклад, дайте більше простору повзунку, щоб він не почав ходити занадто рано. Повзання — це складне рухове уміння, що дозволяє зміцнити міжпівкульні зв’язки, закласти можливості для виконання в майбутньому таких завдань, як читання і письмо. Головне, не перешкоджати гармонійному розвитку, а допомогти підтримати маленького дослідника.

Коли дитина підросте, не поспішайте показувати їй гаджети. Діти чудово їх освоюють, чим дуже вражають батьків. Однак, практика показує, що використання гаджетів (смартфонів, планшетів і т. д.) знижує вроджений пізнавальний інтерес, мотивацію до вербального спілкування, а також сильно перевантажує психіку малюків. Краще живого спілкування для розвитку мовлення дитини немає нічого.

Батьки для дитини — це носії мови, саме вони навчають своє чадо, передають йому життєвий досвід, як побутовий, так і соціальний. Неможливо переоцінити роль батьків. Головне, будьте уважні до своєї дитини. Саме увага дозволить вам не занедбати свого малюка, а виростити його здоровим і щасливим.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...
Пригоди
29 жовтня у Лубнах рятувальники провели аварійне відриття дверей квартири чоловіка, який потребував медичної допомоги. Про це повідомляюь у пресслужбі ГУ ДСНС у Полтавській області. Черговим відділенням ДСНС проведено аварійне відкриття вхідних дверей квартири громадянина, який внаслідок погіршення самопочуття не міг самостійно відкрити двері та потребував медичної допомоги.
Суспільство
У першу неділю листопада традиційно відзначається День працівника соціальної сфери, внесений у календар професійних свят указом Президента України в 1999 році. Наше життя проходить в колективі й обумовлено нашим соціальним оточенням. Тому, опинившись у складних життєвих обставинах, ми розраховуємо не лише на власні сили, а й на допомогу близьких, громади, держави. Соціально орієнтована держава, в якій людина визнана найбільшою цінністю, завжди прагне досяг...
Різне
Директор коледжу Алла Кузьменко: Сьогодні ми славимо свою alma mater – Лубенський медичний фаховий коледж. 90 років – це міцний фундамент, напрацьовані традиції, авторитет і визнання в країні та за її межами. 90 славних літ відділяє сьогодення від дати заснування нашого навчального закладу. Від Лубенського медичного технікуму єдиного диспансеру до Лубенського медичного фахового коледжу – такий шлях народження, становлення, впевненої ходи. Розпочав свою дія...
Новини компаній
В непростий час пандемії коронавірусу та сезонного грипу, як ніколи варто думати про власне здоров’я та дбати про зміцнення імунітету. Адже здорова імунна система – це запорука відмінного самопочуття, енергії та гарного настрою. Вітаргін  - чудовий засіб для зміцнення імунітету, який допоможе Вам відновити природний захист Вашого організму. Гель з бурої морської водорості Вітаргін ефективно очищує організм, насичує його корисними речовинами та нормалізує о...
Різне
Увага! Розшукуються донори! Приєднуйтесь до нас в цей Хеллоуїн в п’ятницю, 30 жовтня, щоб здати кров. Адже найстрашніше, з чим ми стикаємося щодня - це думки про брак крові. Повірте, порівняно з цим, жодні привиди та зомбі не страшні! Ви можете допомогти нам на Хеллоуїн поповнити запаси крові для порятунку пацієнтів в місті та області. Донація або життя. Давайте зробимо це свято – добрим! Бери маску, антисептик та приходь робити добро!
Суспільство
Продовжується випуск щомісячної юридично-просвітницької газети «Правовий вісник». У жовтневому випуску видання читайте найбільш актуальні та цікаві події з життя системи БПД області та роз’яснення норм чинного законодавства. Жовтень виявився багатим на професійні свята, тому у черговому випуску вітання від голови Полтавської обласної державної адміністрації Олега Синєгубова та голови Полтавської обласної ради Олександра Біленького з нагоди Дня юриста. Сист...
Здоров'я
Станом на 29 жовтня, у Полтавській області зафіксували нові випадки захворювання на коронавірус у навчальних закладах. На COVID-19 захворіли двоє педагогів та чотирьох студентів, повідомляє Департамент освіти і науки Полтавської ОДА. Випадки захворювання виявили у таких закладах: Кременчуцький ліцей № 10 “Лінгвіст” – 1 педагог; ПТУ № 26 м. Кременчука – 2 студента; Лубенський медичний фаховий коледж – 1 студент і 1 педагог; Кременчуцький педагогічний коледж...
Політика
Оскільки у багатьох представників партій і кандидатів є значні претензії щодо правильного підрахунку голосів, вони вимагають повторного перерахунку на деяких дільницях. І як виявляється, не безпідставно. Безліч порушень і невідповідність протокольним даним було зафіксовано вже на кількох дільницях. Так, наприклад, за скаргами кандидатів на міського голову Руслана Ляшка та Олександра Легенчука було проведено перерахунок голосів на виборчій дільниці села Хал...