17:44, 27 жовтня 2022 р.
Не обманюйте себе: санкції справді шкодять Росії
Сам Путін може бути поза досяжністю, але послаблення олігархів та економіки все ще є важливою зброєю.
Незабаром після вторгнення Росії в Україну, у лютому, майже 40 країн відповіли скоординованими санкціями проти агресора. Вони мали три цілі: підірвати російську економіку, обмеживши доступ банків до доларів і фінансової системи США; обмежити експорт високотехнологічних товарів і послуг, щоб знизити здатність Росії вести війну; і націлюватися на союзників Кремля та бізнес. Цей безпрецедентний економічний примус не зміг знищити рішучість Кремля до війни чи його економічну спроможність. Також санкції не вплинули на рівень життя Росії. Але подивіться уважніше, і ви побачите, що їм вдається систематично калічити країну, і вони залишаються необхідними для того, щоб довести війну до кінця.
Ізоляція Росії зараз, коли її ланцюжки поставок зруйновані, разом із масовим відтоком приблизно 1000 іноземних фірм загрожують її майбутньому зростанню та проекції влади. Обмежуючи російський імпорт, експортний контроль створив позитивне сальдо торгівлі.
Високі ціни на енергоносії також підвищили попит на рублі. В результаті курс рубля до долара зріс на 29%.
Річна інфляція досягла піку в квітні після перебоїв з поставками, а потім знизилася до 13,7% у вересні , коли курс рубля зріс на фоні нафтодоларів, зниження споживчих витрат і відновлення імпорту. Очікується, що зростання Росії впаде на 3% у 2022 році, що значно менше, ніж попередній прогноз МВФ про падіння на 8,5% , який недооцінював пом’якшувальний ефект різкого зростання цін на енергоносії.
Однак кращі, ніж очікувалося, прогнози приховують нижчий рівень життя через торговельні бар’єри та відчуження інвестицій. Наприклад, споживчі витрати на одяг, взуття та аксесуари впали приблизно на 40% у перший тиждень жовтня. Виробництво автомобілів впало на 37% через заборону чіпів. Витрати на такі необхідні товари, як продукти харчування, були на 15% вищими, ніж у 2021 році, тоді як середня зарплата зросла лише на 7% з кінця січня 2022 року до кінця серпня 2022 року.
Постійні надходження від нафти та газу підтримують економіку. США та ЄС планують скоротити доходи від нафти через обмеження, обмежуючи ціну, за якою Росія може продавати нафту. Обмеження працюватиме, відмовляючи в страхуванні та інших послугах для перевізників, які доставляють російську сиру нафту, якщо вона не продається за лімітною ціною. Однак Саудівська Аравія втрутилася в ці плани, вступивши в змову з Росією, щоб скоротити постачання та підвищити ціни. Вплив плану США/ЄС ще належить побачити.
Але санкції мають помітний вплив на силу Росії в Україні. Нещодавно опублікований звіт Міністерства фінансів і торгівлі США показує, що з осені минулого року імпорт напівпровідників впав на 70%, різко скоротивши російське виробництво гіперзвукових балістичних ракет, ракет «земля-повітря» та іншої високоточної зброї. Технології задушливих точок, такі як підшипники, життєво важливі для літаків, танків, автоматичної вогнепальної зброї, важкої артилерії та підводних човнів, також стали мішенню, і їм бракує замінників.
За словами заступника міністра фінансів Воллі Адейемо , важко знайти альтернативних постачальників з необхідною технологічною складністю .
Широка коаліція, яка підтримує санкції, означає, що Росія змушена отримувати продукцію з технологічно слабких країн, таких як Північна Корея та Іран за інформацією соцмереж. Найбільший китайський виробник мікросхем SMIC заявляє, що ніколи не постачав Росію і не порушуватиме санкції.
До червня глобальна робоча група російських еліт, довірених осіб та олігархів (РЕПО) заморозила елітні активи на суму 30 мільярдів доларів , а згодом обмеження поширилися на військових, фінансових, парламентських чиновників та їхні сім’ї. Поряд з цим, є спільні зусилля позбавити Росію людського капіталу. Багато іноземних установ припинили співпрацюз науковцями в Росії, і адміністрація Байдена запропонувала Конгресу внести поправки до Закону про імміграцію та громадянство, щоб заохотити росіян з науковим ступенем емігрувати до США. Деякі російські еліти, включаючи олігархів, хочуть зупинити відтік мізків і грошей. Але структура російської олігархії, розділена між бізнесом і політикою, обмежує вплив на Путіна. Стежити за грошима російського лідера також, як відомо, важко, оскільки вони або розкидані по мережі джерел , або приховані в офшорних податкових гаванях чи на державних підприємствах .
Заподіяння шкоди Путіну може вийти за межі нинішніх санкцій, але заподіяння шкоди елітам все одно завдасть шкоди Кремлю, якщо буде завдано шкоди базовій економіці чи здатності країни вести війну.
Хоча окремо кожна з санкцій має свої слабкі сторони, вони діють через збільшення сили. Обмеження доступу до фінансування робить менш прибутковим працювати та жити в Росії, заохочуючи компанії, майбутніх солдатів і російську еліту залишити. Припинення доступу до глобальних ланцюгів постачання передових технологій ускладнює залучення іноземних інвестицій і стимулювання досліджень та інновацій. Витискання еліт шляхом заморожування активів і конфіскації майна зменшує фінансування вітчизняних альтернатив іноземним технологіям. Удар по таланту та науці прирікає економічні перспективи Росії та зменшує ймовірність військового відновлення через її промислову базу.
Через майже вісім місяців після вторгнення Росії в Україну ці узгоджені заходи не змогли покласти край війні – передбачуваний результат , який залишається кращим за альтернативи. Однак вони різко зменшили вплив Росії на Захід (за винятком її впливу на сировину та ядерних загроз). Бездіяльність або ведення переговорів про дипломатичне вирішення, як під час вторгнення 2014 року, лише підбадьорить Росію в подальших захопленнях землі, тоді як військова конфронтація з країнами НАТО загрожує загальною війною.
Використовувати економічний примус для стримування великих держав і боротьби з ними важко, але не марно. Санкції є потужним інструментом для контролю за міжнародним порядком, якщо їх запроваджує перша у світі фінансова наддержава та її союзники. На відкол потрібен час, але час не на боці Росії. Коктейль із санкцій, торговельних заходів, заборон на подорожі та дослідження зіпсує військові зусилля Росії в Україні та, зрештою, її статус великої держави.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:40
4 жовтня
10:31
4 жовтня
08:00
4 жовтня
12:00
2 жовтня
live comments feed...