27 січня в Україні та на міжнародному рівні згадують трагедію Голокосту, відзначаючи Міжнародний день пам’яті жертв цієї трагедії. Цей день було встановлено Генеральною асамблеєю ООН у 2005 році.
27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили нацистський концтабір Аушвіц-Біркенау, що став символом геноциду єврейського народу. Під час Голокосту, в період Другої світової війни, нацисти знищили 6 мільйонів євреїв, серед яких 1,5 мільйона походили з території сучасної України.
Генеральна асамблея ООН у резолюції, яка запровадила цю пам’ятну дату, наголосила, що Голокост є нагадуванням про небезпеки ненависті, расизму та упереджень.
В Інституті національної пам’яті України зазначають, що пасивне збереження пам’яті не гарантує запобігання подібним трагедіям у майбутньому. Важливими є активне осмислення, міжнародний діалог та рішуче засудження злочинів проти людяності.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну також зачепило символічні місця пам’яті про Голокост:
Бабин Яр (Київ): У березні 2022 року російські ракети влучили в місце, де під час окупації Києва нацисти вбили понад 100 тисяч людей.
Дробицький Яр (Харків): Російські обстріли пошкодили меморіал, встановлений у пам’ять про тисячі жертв масових розстрілів нацистами.
Ці випадки підтверджують важливість рішучих дій міжнародної спільноти для захисту прав людини та боротьби з геноцидом. Без активної роботи з пам’яттю про трагедії минулого ризик їх повторення залишається високим.
Інформує slovoproslovo.info