• Головна
  • Цікаве явище – змерзання льоду
13:45, 26 листопада 2019 р.

Цікаве явище – змерзання льоду

Цікаве явище – змерзання льоду

Чи ви чули про таке явище, як змерзання льоду, коли куски криги під тиском зростаються? Завдяки цьому на поверхні річок і океанів ми маємо не куски криги, а суцільний крижаний покрив. Як відбувається цей дивний процес?

Вода – взагалі дуже цікава і дивна речовина. Однією із її властивостей є те, щоб під сильним тиском вода переходить із твердого стану у рідкий, тобто під сильним тиском лід тане, а як тільки вода звільняється від тиску, вона знову замерзає (тому що її температура нижче нуля градусів). Коли накладаються один на один куски криги відбувається наступне. Кінці криги нерівні, тому коли стискаються під своєю вагою два куски криги, весь тиск на себе приймають виступаючі частини поверхні і на них здійснюється великий тиск і крига в цих місцях тане, утворюючи воду при температурі нижче нуля. Вода розтікається в сторони в невеликі пусті місця між цими виступами. Тепер у цих місцях надмірного тиску вже немає і вода знову замерзає і неначе міцний клей з’єднує між собою куски криги утворюючи один суцільний кусок льоду.

Перевірити цю властивість льоду можна на цікавому досліді. Взяти льодяну брилу, обперти її протилежні кінці на дві опори по бокам. Потім поперек цієї брили перекинути петлю з дроту, або ланцюг і до кінця прив’язати якийсь тягар вагою 5-10 кілограмів.

Під тиском навантаження дріт вріжеться в льодяну брилу, повільно пройде через увесь брусок, але він не розпадеться. Тепер ви розумієте у чому розгадка цього дивного явища? Під тиском дроту лід танув, але тала вода під тиском переходить наверх дроту і там звільнившись від тису знову замерзає. Тобто дріт різав нижні шари, а верхні знову замерзали.

Лід – єдина речовина в природі, з якою можна зробити подібний дослід. Саме такою властивістю криги можна пояснити легкість їзди на ковзанах. Оскільки вони мають малу площу прилягання, то і тиск на її поверхні дуже великий (з фізики ми знаємо, щоб взнати тиск, треба поділити вагу на площу, тобто вагу ковзаняра на площу прилягання ковзанів до поверхні льоду). Тому лід під цим тиском тане і утворює водяну змазку. Але потім, звільнившись від тиску ковзанів, вода знову замерзає. Саме цим пояснюється те, чому на ковзанах так слизько.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#лід природне явище змерзання цікаві факти
live comments feed...