Що треба знати про Чистий четвер: традиції, прикмети, ритуали

Останній тиждень перед Великоднем називається Страсним. Присвячений він спогадам про останні дні земного життя Ісуса Христа, Його страждання, смерть і поховання. В цей час віруючі готуються до урочистої зустрічі Світлого Христового Воскресіння. Дні Страсного тижня називають Великими. З кожним з них пов’язані певні обряди, традиції і звичаї. Але особливе значення завжди приділялося четвергу, який називають не тільки «Великим», але ще й «Білим» або «Чистим».

У цей день Церква згадує Таємну Вечерю Христа зі своїми учнями, на якій було встановлено таїнство Євхаристії – Причастя Тіла і Крові Господньої. За церковною традицією, Великий четвер – день загального причастя. Він є одним з найважливіших днів у народному календарі і зосереджує навколо себе велику кількість прикмет і магічних дій.

chistyy-chetverg.jpg
chistyy-chetverg.jpg

Чистий четвер: звичаї і традиції дня

У Великий четвер всюди відбувалася велика кількість магічних дій, що якщо зібрати по ним відомості і опублікувати записи, то вийшла б солідна книга. В основному змови і обряди цього дня були спрямовані на те, щоб забезпечити в будинку достаток, захистити житло від стихійних лих, щоб скотина була ситою, здоровою і їй не можна було наврочити, щоб корова трималася стада і дома, щоб кури не розривали грядок. Безліч дій повинні були сприяти отриманню багатого врожаю, забезпечити удачу в полюванні і хороший улов риби. Більшу частину змов, приурочених до Великого четверга, складають любовні і сімейні: на красу, на принаджування женихів, щоб чоловік дружину любив і не ображав, щоб молоду в будинку чоловіка все любили і т. п. Багато обрядів нагадують магічні дії, що проводяться в зимові свята, особливо в Святочні дні.

Господині в цей день варили кисіль, виносили його в мисці на вулиці і кричали: «Мороз, мороз, не морозь наш овес, киселю попий, нас потіш» або: «Мороз, мороз, йди кисіль їсти! Не бий наш овес і наше жито, а бий бильник і кропив’яник».

Перед заходом сонця господарі трусили соху, щоб був урожай хліба. У деяких селищах дорослі чоловіки зображували оранку, молотьбу і косовицю, а іноді в будинку навіть розігрували сцени польових робіт, вірячи, що це сприятливо позначиться на сільськогосподарських роботах і врожаї. А в Твері мужики у Великий четвер сідали верхи на кочергу, три рази об’їжджали навколо хати, городу та поля, вимовляючи: «Кріт, кріт, не ходи в мій город, в день Чистого четверга в дупу тобі кочерга».

6-7.jpg
6-7.jpg

Безліч обрядів проводили щодо домашньої худоби і птиці. Деякі з цих обрядових дій нагадують подібні звичаї, приурочені до інших важливих дат селянського року (наприклад, до дня Юрія весняного).

Хлопчики 5-10 років зі сходом сонця бігали навколо села з дзвіночками на шиї, «щоб скотина з пасовища відразу йшла додому, а не плутала». З цією ж метою підрізали хвости у корів і коней. Шматок відрізаної вовни затикали за сволок, щоб символічно «прив’язати» худобу до дому. Обов’язково чесали коней, щоб вони чистіше і здоровіше були.

Піклуючись про курей в курник виносили четвергову золу. Проводили різні ритуали, щоб захистити домашню птицю від хижаків. Наприклад, в кінці XIX століття в В’ятській губернії господиня будинку до сходу сонця гола вибігала зі старим горщиком на город і садила його на кіл. Горщик залишали перекинутим на колу протягом усього літа. Вірили, що він захистить курей від хижого птаха.

Значну частину обрядів Чистого четверга проводили на родючість землі і плодючість худоби. Так, наприклад, в город кидали велике поліно, примовляючи: «Як поліно велике, так щоб і картопля велика була». У Західному Сибіру в Чистий четвер господар ішов до лісу, вирубував в пні невелике заглиблення і збирав туди мурах, кажучи при цьому: «Як мурахи розмножуються, так би у мене, раба Божого (ім’я), плодилися овечки біленькі, чорненькі і рябі. Ключ і замок словами моїм. Амінь».

Нерідко в цей день проводили ритуал стрижки однорічної дитини. Вважали, що стригти малюка до року – гріх. Вірили, що завдяки такому ритуалу волосся будуть добре рости. Дівчата і жінки, які мріяли про густу шевелюру, теж в цей день підстригали кінчики волосся. А ще, щоб коса добре росла, вранці у Великий четвер ходили під яблуню волосся чесати.

Очисні обряди в Чистий четвер

Четвер на Страсному тижні іменується Чистим. Багато православних намагаються повністю виправдати таку назву, і в цей день ретельно все миють і прибирають в будинках. На Русі після прибирання хату прикрашали до свята: розвішували красиві фіранки і рушники, розстеляли чисті доріжки, подекуди в світлицях посипали підлогу білим піском.

russkaya-banya.jpg
russkaya-banya.jpg

Обов’язково купалися в лазні. Робили це до сходу сонця. Існувало повір’я, що перед цим днем і ворон своїх воронят купає. За старих часів молодь опівночі, після перших півнів, відправлялася на річку, щоб зачерпнути води, «поки гав не вмочив крила», і вмитися. Вірили, що в цей час на Русь приходить весна, і приносить з собою красу і здоров’я.

Багато обрядів Чистого четверга були пов’язані з бажанням очистити свій будинок, двір і город не тільки від бруду, але й від нечистої сили, що зачаїлася в кутах, а також захиститися від хвороб і інших неприємностей. З цією метою збирали ялівець і обкурювали ним внутрішні приміщення, бочки з-під квашеної капусти і огірків, город, і навіть вим’я козам і коровам. Іноді через палаючий ялівець проганяли худобу і перестрибували самі. Такі обряди вважали дуже дієвими проти хвороб і підступів нечистої сили. А ще ялівцем шмагали худобу, щоб не лягалась.

У деяких селищах в Чистий четвер вмивалися «з срібла», тобто лили на руки воду, підставивши під струмінь або опустивши в посудину срібну монету або будь-яку срібну штучку. Говорили, хто вмиється першим, у того і обличчя буде біліше. Іноді воду для четвергового вмивання брали з колодязя або річки, але робили це обов’язково до світанку.

У цей день було прийнято ходити на річку і, незважаючи ні на яку погоду, занурюватися в її води. Таке купання повинно було принести силу і здоров’я.

chetvergovaya-sol-foto.jpg
chetvergovaya-sol-foto.jpg

Приготування четвергової солі

У Великий четвер обов’язково займалися приготуванням «четвергової» солі: звичайну велику сіль загортали в тканину і перепікали в печі. Іноді додавали квасну гущу, тоді сіль ставала темно-бурого кольору.

Селяни пояснювали, що «четвергова» сіль очищена від скверни, тобто від дотику руки зрадника-Іуди, тому вона володіє чудовими цілющими властивостями. Цю сіль зберігали протягом року і використовували в лікуванні хвороб людей і худоби: дрібку солі розчиняли у воді і слабким розчином промивали запалені очі, струпи на тілі, рани, що загноїлися та ін. Зашита в мішечок «четвергова» сіль служила своєрідним оберегом, який брали з собою в дорогу від пристріту. Також вірили, що такий оберіг врятує від гніву начальника і від несправедливого суду.

Чистий четвер: що можна робити в цей день, а що не можна

За повір’ями, як цей день проведеш, так і складеться весь рік. Цим віруванням визначені багато прикмет, звичаїв і традицій Великого четверга. У цей день наші прадіди:

 • не лаялися з дружинами і сусідами;
 • не брали і не давали в борг;
 • не їли до зірки, зате потім на стіл виставляли всі запаси;
 • від чаклунів замикали колодязі.

Прибратися в будинку намагалися до Чистого четверга. З понеділка по середу на Страсному тижні йшло активне приготування до майбутнього свята. Знаючі люди в четвер проводили різні ритуали для здоров’я, щастя і матеріального благополуччя. Поліпшити своє життя можете і ви. Ось кілька обрядів, які не втратили своєї популярності і сьогодні.

schastlivaya-devushka.jpg
schastlivaya-devushka.jpg

Обряд на щастя і здоров’я

Якщо весь рік хочете бути щасливим і здоровим, то обов’язково викупайтеся до сходу сонця (можна просто прийняти душ). Під час купання уявляйте, що на вас ллється не вода, а яскраве світло, яке змиває бруд і біль з вашого тіла, очищає розум і душу.

Щоб підсилити ефект від ритуалу, в кінці бажано з відра облитися холодною водою, з розчиненою в ній сіллю (250 гр на відро води). Попередньо сіль слід заговорити:

«Це понеділок, це вівторок, а це середа, а це чиста вода. Омиває вона коріння, хай вмиє і мене, рабу Божу (ім’я). Вода-водиця, змий з мене і з мого обличчя псування – чоловіче, жіноче, дитяче, старече, завидне, напущене, забери стомлення і занепокоєння, дай легкість і умиротворення».

uborka-v-dome.jpg
uborka-v-dome.jpg

Прибирання в Чистий четвер

Наші предки в Чистий четвер влаштовували генеральне прибирання. Сучасним людям в будні дні складно викроїти на це час, тому можна провести «ритуальне» прибирання. Пройдіться по будинку з ганчіркою і протріть увесь пил, особливо в далеких кутах. Таким чином, ви визначите повагу до цього дня.

За допомогою прибирання ви очистите будинок від накопичених в ньому поганих новин, негативних емоцій домочадців, залишків негативної енергії, що залишилися після сімейних сварок. А щоб прибирання дало кращий магічний результат, перед тим, як до нього приступити, відкрийте в будинку всі кватирки.

Коли завершите прибирання, візьміть в праву руку жменю солі і скажіть:

«Котись катанням, частка худа, розлучниця, кумушниця. Котися – не тягнися, у порога не крутися, за ганок не чіпляйся, на воротах не висне! Все погане йди від порога, скатертиною дорога».

Тепер розсипте заговорену сіль смугою вздовж порога вхідних дверей. За допомогою такого обряду ви не тільки очистите будинок від усього поганого, але і поставите захист. По можливості залиште сіль у порога до Великодня, а після свята вже приберіть. Зберіть акуратно віником і викинете у відро для сміття або в унітаз.

А щоб протягом майбутнього року до вас не прив’язувалися невдачі та нещастя, потрібно вимити будинок святою водою, а після цього сказати:

«Чистим четвергом очищається вся матінка-земля. Чистим четвергом очиститься і душа моя. Як правильно по небу ходять Сонце і Місяць, по колу вічному повертаються, так і правильно повернеться до мене щаслива доля. Нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь».

koshelek-s-dengami-v-rukah.jpg
koshelek-s-dengami-v-rukah.jpg

Ритуал на багатство

Під час прибирання у Великий четвер можна в своє життя залучити і матеріальний достаток. Вікна та двері мийте водою, в яку попередньо покладіть дрібні гроші, тоді протягом усього року ваші доходи будуть тільки рости. Кидаючи монетки у відро або в тазик, скажіть:

«Грошики, водитесь-ні переводитеся, ростіть-розмножуйтесь, ворогу не діставайтесь».

Після того, як вимиєте всі вікна і двері в будинку, вийміть дрібницю і на тиждень покладіть в дальній, але попередньо вимитий кут. Воду вилийте під будь-яку рослину.

А ще, щоб залучити фінанси в своє життя, в цей день три рази перерахуйте всі гроші, що є у вас в будинку. Перераховувати потрібно рано вранці, опівдні і на заході сонця. Робіть це потай від усіх, навіть від домочадців. Під час перерахунку не забудьте сказати:

«Тисяча, півтисячі, шістсот, все рука моя владика візьме».

Під час перерахунку ні на що не відволікайтеся.

chistyy-chetverg.jpg
chistyy-chetverg.jpg

Великий (Чистий) четвер: прикмети

У цей день селяни уважно спостерігали за погодою і природними явищами, щоб визначити, що готує їм весна, і яким буде урожай:

 1. Якщо у Великий четвер повний місяць, то навесні чекай великої води.
 2. Яка погода в Чистий четвер, таким і Вознесіння Господнє буде.
 3. Якщо в цей день вітер, то до самого Вознесіння вітряно буде.
 4. Холодна погода в цей день вказує на те, що весна буде холодною до сьомого тижня після Великодня.
 5. Дощ у Чистий четвер обіцяє дощову весну.
 6. Якщо дме легкий вітерець, то буде врожай ягід, горіхів і плодів.
 7. У Великий четвер мороз – під кущем овес.

Починаючи з Чистого четверга і до Великодня з дому нічого не виносять. Погана прикмета, якщо в цей день трісне або розіб’ється посуд. За повір’ям, хтось із домочадців до кінця року помре. Щоб цьому запобігти, наймолодший у сім’ї повинен щось розбити з посуду.

https://vsyamagik.ru/uk/golovna/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Так у Лубнах називається мікрорайон, де колись дислокувалася знаменита Чапаєвська дивізія. Вже давно розформована військова частина, але люди залишилися жити. Мікрорайон гарний, густонаселений, і здавалося б, повинен бути тут порядок. Та щось пішло не так. Біля пятиповерхівок вулиці Гвардійської на дитячому майданчику жодного разу за літо не скошували траву, вже кілька тижнів сміттєва урна стоїть переповнена сміттям і ніхто наче й не збирається навести лад...
Різне
Ідучи будь-яким містом, ви завжди звертали увагу, як цвітуть з початку літа та до пізньої осені багряні, жовті й вогняні чорнобривці. Ці квіти отримали назву «золото Діви Марії», вони були зображені навколо лику Діви Марії та символізували монети із золота. Існувала легенда, що коли втікали Марія та Йосип до Єгипту, їх переслідували злодії. Вони спіймавши їх, забрали гаманець, а в ньому замість золотих монет були квіти чорнобривців. Ці квіти застосовують у...
Політика
Напередодні місцевих виборів, що пройдуть в Україні 25 жовтня 2020 року, влада повністю змінила виборче законодавство. Нова виборча система настільки складна, що навіть експерти не можуть у ній розібратись. Якби робили все правильно, то виборча кампанія мала б початися за півроку – з широкомасштабної роз’яснювальної роботи. Однак її не було і немає. Така ситуація зручна для великих партій, які вже сидять у Верховній Раді. На тлі плутанини й незнання вони п...
Екологія
Саме так можна назвати те, що відбувається майже щодня – палають торфовища, ядуча пелена диму накриває села і відчувається в Лубнах. У селі Висачки люди особливо потерпають від диму, вранці, 24 вересня, горіння торфу було наскільки інтенсивне, що видимість в селі була у межах двадцяти метрів. Жити у такому смороді дуже шкідливо для здоров"я, але навіть якщо комусь стане зле, то лікаря у селі немає, а швидка допомога із Лубен буде їхати дуже довго. Дорога д...
Новини компаній
29 вересня 2020р о 11.00 відбудеться онлайн-зустріч протягом якої ми покажемо на лінії часу, крок за кроком, як впевнено і планово виходити на ринок ЄС: перевірка бізнес-ідеї та роздуми про релокацію менеджерів фірми; аналіз ринку, підготовка комерційних пропозицій; як не упустити можливість отримання грантового фінансування ще до реєстрації фірми; проведення зустрічей з партнерами та першими замовниками; становлення на ринку Польщі, легалізація перебуванн...
Суспільство
КП «Лубни-водоканал» просить абонентів терміново сплатити за послуги з водопостачання та водовідведення та оплатити борги за попередній період ( в разі наявності таких). В період карантину стрімко знизились надходження оплат за послуги від абонентів КП «Лубни-водоканал», тому підприємство не має коштів в повному обсязі розрахуватися за електроенергію. Наразі КП «Лубни-водоканал» попереджено про відключення об’єктів водопостачання від електроживлення і, як...
Освіта
Лубенська спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів N6 отримала чергову перемогу. Цей заклад на 4-му місці в обласному рейтингу результатів ЗНО серед 303 навчальних закладів Полтавщини! Це визначна перемога всього педагогічного колективу. Вітаємо!
Екологія
Дніпро обміліє вдвічі. Такі прогнози дають фахівці Інституту водних проблем і меліорації НААН. 5 років в країні фіксують маловоддя й посухи. У 2020 році річки обміліли настільки, що питання рекордного мілководдя вже двічі виносили на засідання РНБО. Адже це стало загрожувати національній безпеці. Україна має один з найнижчих в Європі показників забезпеченості водою. Якщо щорічний доступ до водних ресурсів становить менше за 1,7 тис. куб. м на людину, то це...
Культура
На правому березі річки Сліпорід розташоване мальовниче козацьке село Ісківці. Саме тут, у центрі, біля ошатного діючого будинку культури вже четверте століття росте дуб-велетень, який є пам’яткою природи. Чимало історичних подій довелося побачити йому, а його велетенська крона, наче голова мудрого старця, пам’ятає всі легенди Ісковець. За легендами та переказами його засновником був запорожець Юсько (Йосип), якому вдалося вирватися з тяжкої турецької нево...