• Головна
  • Означення Лубенської округи 100 років тому
11:57, 22 червня 2020 р.

Означення Лубенської округи 100 років тому

Означення Лубенської округи 100 років тому

Дуже актуальним питанням на сьогодні, особливо перед місцевими виборами, є так звана децентралізація і утворення Лубенської об’єднаної територіальної громади.

А сто років тому також відбувався розподіл України на округи.

Із архівів Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького ми сьогодні маємо змогу дізнатися, про що писала газета «Вісті ВУЦВК" від 3.12.1922 року: 

"Проект нового росподілу України зустрів тут на місцях цілком позитивне відношення по своїй простоті і админістративній та економичній доцільності. І те, шо для нашого округу центром намічаються м. Лубні має теж свою рацію, постільки Лубні є дуже вигідним за для того пунктом. Лубні лежать по прямому шляху між Київом-Харковом і здавна служать центром економичного району. До нього тягнуться частини Лохвицького, Миргородського та Хорольського повітів. В основу намічення меж нового округу властиво ці мотиви й лягли. Так, з Лохвицького повіту намічені до приєднання слідуючі волости: Сенчанська, Вороньківська, Чорнухська, та Юсківська. Це район переважно кустарних промислів— плетіння кошелів, рибальських сіток, виробу гончарних та бондарських річей. І Лубні завжди були найбільш зручним ринком збуту цих виробів. І в инших галузях господарства населення зазначених волостів завжди тяглося до Лубень. Що до Хорольського повіту, то вся частина його степова, що лежить поруч з Лубенським повітом, виключно хліборобська —мала тяжіння до Лубень. З Хорольського повіту намічені до прирахованая таки волости: Горошинська, Ново-аврамівська, Покровсько-Богачанська, Худоліївська, Диковська з містом Хоролом, Рокитянська та Клепачівська. З Пирятинського повіту приєднується лише одна Мокієвська волость. З початку малось на увазі приєднати до Лубенського округу увесь район Гребінки, але звідти вже починається поширення цукрової промисловості, що вже кладе на всю площу відбиток певної економичноі суцільності. Тому, аби не вносити штучного росподілу в цей район, вирішено зоставити його без змін. Очевидно увесь Пирятинський повіт одійде до Прилуцького округу.

Було роспорядження з Полтави про приєднання до Лубень округу Золотоношського повіту, аби таким чином утворити зв'язок головної Київо-Харків залізниці з Дніпром. Але ця пропозиція не зустріла тут ухвали, поскільки в адміністративному відношенню таке приєднання буде важким для населення (поодинокі волости Золотон. повіту будуть віддалені від центру за 150 вер. ) В економичному відношенню цей повіт тягнеться скорше до Черкас на Киівщ. Площа кількість населення, що приєднується до. Луб. округу така: Від Лохвицького повіту 8о тис. дест. 60 т. нас . Хорольского 110 - 115 . Отже, в цілому це складає розмір округа в 700 тис, десятин з населенням в 518 т. населення. З більшістю прирізаної території в смислі шляхів зв'язок добрий. Вся ця територія має бути росподілена на 12 районів пересічною кількістю населення від 25 до 80 т. чоловік."

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...