• Головна
  • На Лубенщині квітнуть лікарські нагідки
11:50, 24 липня 2020 р.

На Лубенщині квітнуть лікарські нагідки

На Лубенщині квітнуть лікарські нагідки

 Добре відома далеко за межами Полтавської області Дослідна станція лікарських рослин знаходиться у мальовничому селі Березоточа, Лубенського району.

Дослідна станція лікарських рослин – провідна установа в галузі лікарського рослинництва, яка заснована в 1916 році як перша в Російській імперії науково-дослідна установа з вирощування лікарських рослин. Перші промислові заготівлі і культивування лікарських рослин в Україні відносяться до початку ХVІІІ століття. В цей період відкриваються „запасні аптеки”, в 1706 році – у Глухові, 1709 – в Лубнах) для постачання ліків царській армії . При них з часом організовують аптекарські сади. Отже, з Петровських часів Лубенський повіт стає центром промислових заготівель та культивування лікарських рослин. Свідченням про те, що на Лубенщині, як ніде в Україні і Росії, було більше за все гуртових комор, куди селяни зводили сушене зілля є історична довідка, згідно якої 83% населення займалось заготівлею трав.

Із згаданих „аптекарських садів” в культуру ввійшли окремі лікарські рослини, які й сьогодні не втратили свого медичного значення. Одна з них - нагідка лікарська. Ця рослина – одна з найбільш популярних в народній медицині. Батьківщиною цих помаранчевих квітів є Південна і Центральна Європа, але сьогодні її можна зустріти і на територіях Середземномор’я, Азії та західної частини Європи. У нас в Україні нагідки вирощують для фармацевтичних потреб а також у садах та парках як декоративну рослину.

Нагідки — це однорічна рослина, яка досягає заввишки 30-50 см. Лікарською сировиною рослини є квіти. Вони мають помаранчевий колір, вранці в сонячну погоду вони розпускаються, а ввечері закриваються. Вся рослина має свій специфічний своєрідний запах, на дотик вона трішки липка. Квіткові корзинки містять велику кількість каротиноїдів, ксантофілів, ефірну олію, смоли, органічні кислоти, мікроелементи та інші речовини.

Період цвітіння – з червня і до появи перших заморозків. Збирають квіти через кожні 3-5 днів. Зібрані суцвіття розкладають на плоскій поверхні для сушки у добре провітрюваному приміщенні, а зберігають в паперових чи тканинних мішках не більше двох років, зазвичай по закінченню цього часу корисні властивості рослини вичерпуються. Квітки нагідок здавна застосовують у народній медицині, дозволені вони до використання й у науковій медицині, входять до Державної Фармакопеї України.

Рослина виявляє бактерицидну, протизапальну, ранозагоювальну, кардіотонічну та заспокійливу дію, її препарати знижують тиск, інтенсифікують обмінні процеси у печінці, поліпшують її секреторну функцію. З квіток нагідок виробляють препарати для лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, а також гострих гастритів. У народній медицині настій і настойку квіткових кошиків нагідок вживають при бронхітах, рахіті, жовтяниці, захворюваннях сечового міхура і селезінки, нервовому збудженні та запамороченні.

Нагідки у формі олії відмінно допомагають для лікування опіків, а також використовуються для сеансів масажу, у тому числі й у маленьких дітей. З її допомогою можна швидко виводити синці, подряпини і укуси комах, а також використовуватися для лікування різних захворювань шкіри рук, тіла та обличчя. Багато років нагідки використовуються для лікування жіночих захворювань: вони загоюють ерозію шийки матки, допомагають при запальних процесах і в зв’язку з їх антибактеріальними властивостями успішно справляються з молочницею.

Також нагідки використовують в онкології разом з іншими лікарськими рослинами. Вони мають властивість знижувати злоякісні новоутворювання, зменшують інтоксикацію організму, поліпшують апетит та сон. Загалом протипоказань нагідки не мають, але до їх застосування потрібно ставитися обережно жінкам в період вагітності та грудного вигодовування. Не можна застосовувати при наявності вірусного гепатиту (особливо С) та його ускладнень.

Нагідки також відносять до алергенів: доведено, що 5% населення має алергічну реакцію на цю рослину. Також її не слід застосовувати всередину тим, хто страждає від зниженого артеріального тиску, якщо є якісь проблеми з серцем, то краще попередньо проконсультуватися з лікарем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...