Відповідно до чинного законодавства України самовільне прийняття об'єктів у користування є незаконною процедурою. Право на завершення будівництва дає спеціально оформлений документ – декларація про завершення будівництва.

Для чого потрібна декларація про готовність об'єкта до експлуатації

Лише після узаконення житлового будинку чи іншого об’єкта нерухомості можна буде підключити всі комунікаційні елементи, необхідні для його повноцінного функціонування. Основним нормативно-правовим актом, що регулює це питання, є Закон України «Про містобудування». Його положення описують загальний порядок і порядок прийняття житлового будинку в експлуатацію.

Отже, декларація про введення в експлуатацію житлового будинку є обов'язковою процедурою для реалізації права власності на майно. Без цієї документації неможливо підключити комунікації: воду, світло, опалення, каналізацію та ін. Наприклад, жоден облгаз не підключить до газопостачання приватний будинок, який не зданий в експлуатацію. Крім того, неможливо оформити документи, що посвідчують право власності, без введення житлового будинку в експлуатацію. Тобто таке житло не можна дарувати, продавати, заповідати, використовувати як заставу для отримання кредитних коштів тощо. В якості застави при отриманні кредиту може розглядатися тільки узаконений будинок. Неузаконене житло неможливо застрахувати на випадок надзвичайних ситуацій, наприклад, на випадок пожежі.

Якщо об’єкт побудований, але не має відповідних документів про готовність, власник повинен заплатити штраф. Також Кабінет міністрів затвердив порядок примусового знесення будівель, які відносяться до категорії самочинних. При цьому самостійно зведені будинки будуть зносити представники держслужби, а власник повинен компенсувати всі витрати на знесення. Погодьтеся, задоволення від цього мало. Тому важливо відразу задуматися про декларацію та право на введення в експлуатацію.

Ви можете отримати консультацію спеціаліста, щоб правильно оформити документи

Якщо Вам потрібна декларація про введення об'єкта в експлуатацію, наші юристи допоможуть оформити всі необхідні документи. Серед переваг, які ми пропнуємо такі послуги:

  • Якісна безкоштовна консультація
  • Економія грошей і часу.
  • 100% гарантія отримання бажаного результату.

Для введення в експлуатацію об’єкта нерухомості необхідні такі документи:

Будівельний паспорт. Він знадобиться для будівель, площа яких менше 500 м2. Якщо площа об’єкта більше 500 м2, необхідно додатково замовляти містобудівні умови на будівництво.

Підготовка повідомлення про початок будівельних робіт, декларація на будівництво. Зауважте, що після підготовки повідомлення важливо перевірити, чи присвоєно йому код.

Технічна інвентаризація об'єкта. Інвентаризація проводиться після закінчення будівельних робіт. Для проведення процедури необхідно звернутися до представників БТІ.

Підготовка та реєстрація декларації.

Легалізація декларації про право власності на житловий будинок здійснюється місцевим підрозділом архітектурно-будівельної інспекції. У процесі заповнення декларації вноситься така інформація:

Вартість будівельних робіт згідно кошторису.

Грошова оцінка введених в експлуатацію фондів.

Інформація про дії, спрямовані на охорону навколишнього середовища, праці, пожежну безпеку об'єкта тощо.

Основні відомості про об’єкт.

Фахівці ЛексСтатус допоможуть Вам максимально швидко та без зайвих ускладнень отримати декларацію. Головними перевагами для нас є швидкість роботи, відповідальність і демократичні ціни.