Серцево-судинні захворювання у домашніх улюбленців — не рідкість, особливо у тварин певних порід або старшого віку. Головна складність таких патологій — відсутність явної симптоматики, через що вони залишаються непоміченими на ранніх стадіях. Тож при виявленні будь-яких відхилень від нормального стану здоров’я чи звичної поведінки, власнику варто неодмінно показати тварину лікарю.

Терра Вет — ветклініка, Харків, пропонує допомогу штатного фахівця-кардіолога для своєчасного виявлення та лікування патологій. 

Хто такий ветеринар-кардіолог та коли він потрібен?

Ветеринарний кардіолог — це лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці захворювань серця та судин у тварин. Його основне завдання — своєчасно розпізнати підозрілу симптоматику, визначити причину проблеми, встановити діагноз, підібрати відповідне лікування чи призначити підтримувальну терапію. Кардіологи рятують життя тваринам з різними патологіями. Головне — не нехтувати зверненням до фахівця, а також своєчасно проходити профілактичні обстеження.

Серед симптомів, що можуть сигналізувати про проблеми з серцево-судинною системою  задишка чи утруднене дихання, нерівномірний або прискорений пульс, швидка втомлюваність, зниження активності. Крім того, може спостерігатися втрата апетиту або зменшення ваги, випадки непритомності або короткочасної втрати свідомості. Іноді синіють слизові оболонки ясен або язика. В нічний час чи після фізичних навантажень можливий кашель.

Основна проблематика серцево-судинних патологій — схожість симптомів із цілою низкою інших захворювань. Тому важливим аспектом роботи ветеринарного кардіолога є всебічна діагностика та диференціація проблеми. Крім того, варто розуміти, що допомога такого фахівця може знадобитися тваринам будь-якого віку, статі чи породи. Проте, деякі з домашніх улюбленців мають більшу схильність до серцево-судинних захворювань. 

Найпоширеніші серцеві захворювання у домашніх тварин

Кардіологічні патології у котів та собак можуть мати як вроджене, так і набуте походження. Серед найбільш поширених проблем:

  • Ендокардіоз у собак або міксоматозна дегенерація клапана. Захворювання особливо поширене серед дрібних та середніх порід собак. У зоні ризику такси, карликові пуделі, чихуахуа, пекінеси, шпіци та тер’єри. Захворювання спричинено потовщенням атріовентрикулярного клапана та, відповідно, порушенням його функцій. Саме ендокардіоз у 75% сприяє розвитку серцевої недостатності у собак.

  • Дилатаційна кардіоміопатія (ДКМП). Хронічне захворювання, що вражає серцевий м’яз та призводить до проблем зі скорочувальною здатністю. Характерне для великих порід собак, зокрема, доберманів, догів, ньюфаундленів, вівчарок та боксерів. У котів зустрічається рідше, проте деякі породи можуть мати схильність до цього захворювання, зокрема, сіамські, бенгальські, бірманські та абіссинські кішки

  • Гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП). Більш характерна для котів, аніж собак. Патологія пов’язана з потовщенням міокарда та зниженням його здатності розслаблятися в діастолі. Це перешкоджає наповненню серця кров’ю та поступово призводить до серцевої недостатності. Серед порід, що схильні до ГКМП мейн-куни, регдоли, сфінкси, бенгали, шотландці та британці, перси та сіамці.

  • РКМП (рестриктивна кардіоміопатія). Захворювання, що теж більше притаманне котам. Впливає на здатність серцевого м’яза скорочуватися та розслаблятися. 

  • Аритмії. Порушення нормального ритму серця у котів та собак. Розрізняють різні види патології, зокрема, пов’язані із занадто швидким, повільним або нерівномірним серцебиттям. 

Діагностика та лікування серцевих захворювань у тварин

Щоб точно оцінити стан серцево-судинної системи тварини, виявити та диференціювати захворювання, ветеринарні кардіологи клініки Терра Вет використовують комплекс сучасних діагностичних методів. Серед них:

  • Аускультація або прослуховування серця. Перший етап діагностики, що призначений для виявлення шумів, нерівномірного ритму чи слабких тонів серця.

  • Електрокардіограма (ЕКГ). Допомагає оцінити активність серця та виявити порушення.

  • УЗД серця (ехокардіографія). Найточніший метод, який дозволяє оцінити стан та функціонування серця в реальному часі.

Крім цього фахівець може призначити низку аналізів для уточнення діагнозу. 

Лікування захворювань серця у тварин призначається в кожному випадку індивідуально. Все залежить від конкретної патології, її стадії, загального стану та віку тварини. Власникам домашніх улюбленців варто розуміти, що більшість серцевих захворювань тварин є невиліковними. У цих випадках призначається підтримувальна терапія. На щастя сучасна ветеринарна кардіологія дозволяє значно покращити якість життя тварин із серцевими захворюваннями.

Навіть хронічні стани можуть успішно контролюватися роками, якщо стабільно вживати призначені лікарем препарати, дозувати фізичну активність тварини, дотримуватися відповідної дієти. Крім того, варто уважно стежити за станом тварини, регулярно проводити планові профілактичні огляди та контроль ветеринарного кардіолога.

 

Фахівці клініки Терра Вет допомагають тваринам жити довше та щасливіше, навіть із хронічними серцевими захворюваннями. Головне — увага та бажання власника, а також неухильне дотримання всіх рекомендацій.