Оренда земельних ділянок є найбільш розповсюдженим добровільним видом врегулювання земельних правовідносин в Україні. Це і не дивно, адже громадяни укладаючи дані договори бажають отримати певний прибуток від землі, що перебуває в їх законному володінні. Проте, які існують особливості договору оренди землі на практиці? Відповідь надасть юрист з земельних питань.

Що слід розуміти під договором оренди землі?

Договір оренди землі — це різновид цивільних договорів, який передбачає собою, що орендодавець (власник землі) зобовʼязується передати за грошову плату в оренду земельну ділянку на певний термін, а орендар (майбутній користувач землі) зобовʼязується використовувати отриману земельну ділянку відповідно до умов укладеного договору та вимог чинного законодавства України.

Таким чином, орендодавець наділяє орендаря правом на володіння та користування власною земельною ділянкою за що він отримує відповідну суму коштів, що передбачена укладеним договором.

В якій формі повинен укладатися договір оренди землі?

Як правило даний вид договорів укладається в письмовій формі та за бажанням громадян може бути також нотаріально посвідчений.

Таким чином, власник земельної ділянки або орендар можуть встановлювати вимогу на здійснення нотаріального посвідчення договору оренди землі.

Типова форма договору оренди землі розробляється та затверджується КМУ.

Зверніть увагу! Під час дії військового стану в Україні договори оренди землі укладаються лише в електронній формі та засвідчуються електронними підписами обох із сторін, як орендодавця, так і орендаря.

Які істотні умови договору?

  • Обʼєкт, який власник землі передає в оренду (сюди також слід включати кадастровий номер земельної ділянки, її поточне місце розташування та розмір, наявність спорів із сусідами);
  • Строк на який планується укладати договір оренди землі, а також дата підписання та оформлення договору;
  • Орендна плата (зазначення її розміру, проведення річної індексації, умов та порядку її виплати, встановлення відповідальності за несвоєчасне проведення плати за користування землею тощо).

До того ж, сторони можуть погодити й інші істотні умови договору оренди землі за своїм бажанням. До прикладу, якщо орендар здійснює заходи щодо поліпшення обʼєкта оренди, то таким чином сторони можуть укласти додаткову угоду щодо відшкодування громадянину понесених ним витрат на здійснення таких заходів.

Зверніть увагу! Якщо договір оренди землі не містить хоча б одну із вищеперерахованих істотних умов, то його можливо визнати неукладеним. Для цього особа звертається обовʼязково до судового органу влади, де останній і буде зʼясовувати чи всі істотні умови були погоджені сторонами при укладенні договору оренди землі.

Коли договір оренди землі може бути припинено?

  • Якщо закінчився загальний термін на який було укладено договір оренди землі;
  • Якщо особа, що була власником земельної ділянки стала також одночасно і її орендарем;
  • Якщо відбувся викуп земельної ділянки у її первісного власника для задоволення суспільних потреб держави;
  • Якщо орендар або орендодавець померли, їх було засуджено до позбавлення волі за вчинення кримінального правопорушення або вони відмовилися від виконання умов договору;
  • Якщо орендарем була юридична особа та вона припинила провадження своєї господарської діяльності у звʼязку із ліквідацією або банкрутством;
  • Якщо відбулось знищення обʼєкта оренди або суттєве його пошкодження (наприклад, внаслідок активних бойових дій на території України);
  • та багато інших.

Допомога юристів з укладенням договору оренди землі

Таким чином, договори оренди землі мають купу своїх особливостей для укладення між громадянами на практиці. А тому, якщо ви хочете захистити свої права та законні інтереси під час укладення даного виду договорів, то за таких обставин варто звертатися до фахівців з адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші юристи надають повний комплекс правових послуг щодо правильного укладення та оформлення договорів оренди землі, при цьому враховуючи всі нюанси чинного законодавства. Крім цього, наш досвід роботи із земельними спорами дозволяє вирішувати правові ситуації будь-якої складності, що трапляються з клієнтами на практиці. А тому звернувшись саме до нас ви можете бути впевнені в отриманні гарантованого результату по вашій справі!